İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Uçak Kazaları
 3. 2019 Yılında Gerçekleşen Önemli Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

2019 Yılında Gerçekleşen Önemli Uçak Kazaları

featured

Dünyada özellikle uzun mesafe yolculuklarda en fazla tercih edilen seyahat türü havayoludur. Havayolu seyahati diğer ulaşım yolları arasında en güvenli ulaşım olarak görülmektedir. Dünyada meydana gelen kaza ortalamasında en az sayıya havayolları sahiptir.

Ancak havayollarında yaşanan uçak kazalarında maalesef kurtulan sayısı oldukça düşük olmaktadır. Son yıllarda yaşanan uçak kazalarında Boeing marka uçaklar kara listede ilk sıraya yerleşmiştir. Her yılın sonunda o yıl için gerçekleşen uçak kazaları gündeme gelmektedir. İşte 2019’da gerçekleşen önemli uçak kazaları arasında yer alanlar.

 • Kazakistan’da Gerçekleşen Uçak kazası

Kazakistan Almatı Havaalanından kakarak Başkent Nursultan’a gitmek isteyen uçakta 93 yolcu ve 5 mürettebat bulunuyordu. Uçağın kalkışından kısa bir süre sonra irtifa kaybederek iki katlı bir binanın üzerine düşmesiyle 15 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin arasında 6’sı çocuk olmak üzere uçağın pilotu da yer almaktadır. Uçağın kalkışından kısa bir süre sonra irtifa kaybederek düşmesi can kaybının azalmasını sağlamıştır.

 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Düşen Uçak

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Goma bölgesinde meydana gelen uçak kazasında 27 kişi hayatını kaybetti. Uçağın düşmesinin ardından alev alması nedeniyle yolcuların kurtarılamadığı belirtildi. Uçağın düşme nedeni ise henüz açıklanmadı. Uçakta 18 kişinin bulunduğu fakat evlerin üzerine düşmesi sebebiyle ölü sayısının 27’ye çıktığı belirtildi.

 • Ukrayna’da Kargo Uçağı Kazası

İspanya’dan kalkarak İstanbul’a iniş yapmak isteyen kargo uçağı Ukrayna Lviv’de yakıt ikmali yapmak için iniş yaptığı sırada düştüğü belirtildi. Uçakta bulunan 8 kişiden 5’inin hayatını kaybettiği ve kalan 3 kişinin yaralı olarak kurtulduğu biliniyor. İlk belirlemelere göre uçağın pilot hatası yüzünden düştüğü açıklanmıştır. Uçağın Lviv havaalanına 13,7 km mesafede radardan kaybolarak düştüğü belirlendi.

 • Kolombiya’da Uçak Düştü

Kolombiya’nın Popayan kentinde küçük bir uçağın düşmesi 7 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Uçakta 2 pilot ve 7 yolcu bulunuyordu. Uçağın evlerin üzerine düşmesinin ardından 2 pilot ve 5 yolcu hayatını kaybederken 2 yolcunun ağır yarılı olarak kurtulduğu duyuruldu.

 • Almanya’da Küçük Uçak Kazası

Almanya Karlsruhe kentinin Bruchsal bölgesinde küçük bir uçağın düşmesi soncu uçakta bulunan 3 kişi hayatını kaybetti. Uçağın öğle saatlerinde bir bahçeye düşmesinin ardından polis soruşturması başlatıldı. Uçağın biraz ileride bulunan iş merkezine düşmemesi can kaybının artmasını önlemiştir.

 • ABD’de Feci Uçak Kazası

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde kalkış sırasında yönünü kaybeden uçağın pist yakınında bulunan uçak hangarına çarpması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) kaza ile ilgili açıklamasında kazanın Addison bölgesinde sabah 09:00 gibi meydana geldiği duyuruldu. Soruşturma gerekçesiyle ölenler hakkında bilgi verilmedi.

 • Tacikistan’da Uçak Kazası

1978 model AN-2 tipi eğitim uçağı 8 paraşütçünün atlayışının ardından piste sert iniş yapınca hasar meydana geldi ve 62 yaşındaki pilot İlhom Rahmatov tedavi için kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

 • Kanada’da Uçak Düştü

Kanada Kinston kentinin kuzeyinde bulunan ormanlık alana düşen uçakta bulunan 3’ü çocuk olmak üzere toplam 7 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Pipper PA-32 model uçağın Toronto Buttonville Belediyesi Havaalanından kalkış yaparak Kingston’nun kuzeyinde bulunan Norman Rogers Havaalanına inmek istediği bildirildi. Uçağın ormanlık alana dik şekilde düştüğü ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri helikopterleri ile düştüğü yerin tespit edilebildiği açıklandı.

 • ABD Phoenix’te Uçak Kazası

Amerika Birleşik Devletleri’nin Phoenix kentinde sabah saatlerinde iniş yapmak isteyen çift motorlu uçak iniş yapmak isterken yola çakıldı. Kullanılamaz hale gelen uçakta bulunan 2 kişi yara almadan kurtuldu. Uçağın eğitim uçağı olarak kullanıldığı açıklandı.

 • ABD Houston’da Küçük Uçak Düştü

Teksas eyaletinin Houston kentinden Bourne kentine gitmek için havalanan uçakta meydana gelen motor arızası sebebiyle acil iniş için Teksas Uluslararası Hava Limanı’na yönlendirildiği sırada düştüğü belirtildi. Uçağın havaalanına iniş yapmaya çalışırken düşmesi sonucu uçakta bulunan 3 kişi hayatını kaybetti. Uçağın havaalanı yanında bulunan ticari amaçlı bir bölgeye düştüğü açıklandı.

 • İran’da Yolcu Uçağı Düştü

Başkent Tahran’nın Mehrabad Havaalanına iniş yapmak isteyen Fokker – 100 yolcu uçağı alev alması sonucu düştüğü ancak içerisinde bulunan 100 yolcunun sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. İran Havacılık Kurumu uçağın arka iniş takımlarında meydana gelen bir arıza sebebiyle yangın çıktığını fakat sonrasında durumun kontrol altına alındığın ifade etti. Can kaybı yaşanmaması sevindirici oldu.

 • ABD’nin Hawaii Eyaletinde Uçak kazası

Hawaii eyaletinin Oahu Adasında paraşütle atlayış yapmak isteyen 7 paraşütçü ve 2 pilotun bulunduğu uçak karayoluna düştü. Yaşanan uçak kazasında uçakta bulunan 7 paraşütçü ve 2 pilot toplam 9 kişinin kurtarılamadığı bildirildi. Uçağın düştüğü karayolu çift yönlü trafiğe kapatılarak incelemeler yapıldı. Ancak sonrasında kazaya dair bir açıklama yapılmadı.

 • Etiyopya’da Boing 737 Kazası

Etiyopya Havayollarının Boeing 737 Max 8 yolcu uçağı Addis Ababa’dan 157 yolcuyla birlikte Kenya’nın Başkenti Nairobi’ye ulaşmak üzere havalanmasının ardından kısa bir süre sonra düşen uçakta yolcuların tamamı hayatını kaybetti. Yaşanan uçak kazasında 157 yolcunun hayatını kaybetmesi ardından Etiyopya Ulaştırma Bakanlığı incelemeler yaptı. Ulaştırma Bakanlığı’nın karakutu ve kaza yeri incelemesi ardından “Boeing uçaklarda bulunan kontrol sistemleri yeniden gözden geçirilmeli’ açıklaması yapıldı. 2019 yılında yaşanan en büyük kayıplı kaza olarak da bu feci uçak kazası tarihe geçmiş oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap