1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

2019’da İflas Eden Havayolu Şirketleri

2019’da İflas Eden Havayolu Şirketleri
0

2019 havayolu şirketleri için gayet iyi başlamasına rağmen onlarca firma iflas etti ve birçoğu iflasın eşiğinden döndü. Yılın süprizlerinden biri olan Thomas Cook firmasının iflası, seferlerin gecikmesine sebep oldu. Bu şirketin Alman kolu devlet desteğiyle iflastan kurtulmuş olmasına rağmen Thomas Cook iflastan kurtulamadı. Her ne kadar Alman kolu iflastan kurtulmuş olsa da geleceği belirsiz bir şekilde faaliyet sürüyor. Bir diğer yıla damgasını vuran havayolu şirketlerinden birisi olan Wow Air, 58 yıllık geçmişe sahip olmasına rağmen iflas eden havayolu şirketlerinin arasında yerini aldı.

İflas eden firmaların bir çoğu iflas gerekçelerini açıklamasa da, gelir kaybından dolayı olduğu belirtiliyor.

California Pacific Airlines

2009 yılından itibaren hizmet veren bu havayolu şirketi, 28 Aralık 2018’de gerçekleşen sefer iptali nedeniyle büyük zarara uğradı. İflas eden bu firma Ocak 2019’da geniş çaplı düzenlemeye girerek operasyonları sürdürmeyi planlıyor.

Air Philip

Güneş Kore’de bulunan havayolu şirketi, uluslararası ve yurtiçi olmak üzere seferlerini düzenliyordu. 13 Mart 2019 tarihinde tüm seferlerini iptal ederek havayolu kariyerine son verdi.

ADA Colombia

Aerolina de Antioquia olarak hizmet veren ADA firması, Kolombiya’da bulunan bölgesel bir havayolu şirketiydi. 1987’den beri hizmet veren bu firma 29 Mart 2019’da tüm faaliyetlerini sonlandırdı. 20’den fazla destisyona ev sahipliği yapmasına rağmen firma çalışmalarına son verdi.

Insel Air

1993’den itibaren havacılık sektöründe bulunan Insel Air firması, bir karayipyolu taşıyıcısıydı. Maduro Plaza’da bulunan merkezinin ardından son 5 hizmeti ile birlikte uçuş kariyerine son verdi. Filosunda fazlasıyla Fokker50 tipi uçak bulunuyordu.

Fly Jamaica Airways

2011’in son aylarında hizmet vermeye başlayan havayolu şirketi, 2019’un başlarında iflas etti. Başta Kingston olmak üzere Kanada’nın birçok eyaletinde sefer düzenleyen Fly Jamaica Airways, 31 Mart 2019 tarihinde iflas gerekçesini bildirdi.

Aigle Azur

Yarım asır öncesinde kurulan Aigle Azur, Fransa’da merkezi havayolu şirketlerinden biriydi. Dünya üzerinde tam 21 tarifeli noktaya sefer düzenleyen şirket, 2019’un ortalarında iflas başvurusunda bulunarak havayolu kariyerine son verdi. Ardından farklı bir alıcıya devredilerek iyileşme süreci büyük bir hızla başlatıldı. 2020-2021 yılları arasında yeni adıyla tekrardan filolar toplanılarak seferlerin düzenlenilmesi planlanıyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap