1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

2020 Yılının Dehşete Düşüren Uçak Kazaları

2020 Yılının Dehşete Düşüren Uçak Kazaları
0

2020 yılı uçak kazaları ve yaşattığı dehşet yönüyle yoğun bir yıl oldu. Özellikle İran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının düşmesi ve kazada 176 kişiden kimsenin kurtulamamış olması dünyayı sarsmıştı. 5 Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan ve ikiye ayrılan yolcu uçağında 3 kişinin hayatını kaybetmesi uçak kazaları konusunu yeniden gündeme taşımıştı. İşte 2020 yılında meydana gelen uçak kazaları…

İran’da Ukrayna’ya ait Boeing 737 tipi yolcu Uçağı Düştü: 176 ölü (8 Ocak 2020)

2020 yılının dehşete düşüren uçak kazalarından birisi İran’da meydana geldi. İran’ın başkenti Tahran’ın en işlek havalimanı İmam Humeyni Havalimanı’ndan başkent Kiev’e hareket eden ve içerisinde toplam 176 yolcunun bulunduğu yolcu uçağı düştü. Ukrayna Havayolları’na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağındaki yolcu ve mürettebattan kimse kurtulamadı. Hem İran’ı hem Ukrayna’yı yasa boğan bu uçak kazasının ardından yolcu uçağını Rusya’nın düşürdüğü tartışması uzun süre devam etti.

Düşen yolcu uçağında 11 Ukraynalı, 82 İran vatandaşı, 63 Kanada vatandaşı, 10 İsveç vatandaşı, 4 Afgan vatandaşı, 3 Alman ve 3 tane de İngiltere vatandaşı bulunmaktaydı. Düşen yolcu uçağının düşüş sebebi teknik arıza olarak belirtilse de, ardındaki sis perdesi henüz aydınlatılamadı.

Yolcu Uçağı Sabiha Gökçen’de Pistten Çıktı: 3 Ölü, 180 Yaralı (5 Şubat 2020)

Tarihler 5 Şubat 2020’yi gösterirken İstanbul Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan flaş bir uçak kazası haberi geldi. İzmir-İstanbul seferini yapan özel bir firmaya ait yolcu uçağı, piste iniş yapmaya çalıştığı esnada olumsuz hava koşulları ve zeminin etkisiyle pistten çıktı. Pistin dışına savrulan ve iki parçaya bölünen yolcu uçağında yangın çıktı.

Kaza sonrası meydana gelen yangının söndürülmesiyle beraber, ikiye bölünen yolcu uçağında kurtarma çalışmaları başladı. Türkiye’nin ve dünyanın gündemine bomba gibi düşen bu uçak kazasında 3 kişi hayatını kaybederken 180 kişi de yaralandı.

Meydana gelen uçak kazasının ardından pist güvenliği konusu uzun süre ülke gündeminde yer aldı.

Filipinler’de Özel Uçak Kalkış Yaparken Alev Topuna Döndü (29 Mart 2020)

29 Mart 2020’de Uzakdoğu ülkesi Filipinler’de Japonya’nın başkenti Tokyo’ya gitmek üzere harekete geçen özel uçak pistteyken alev aldı. Uçakta bulunan 8 kişi hayatını kaybetmişti. 2020 yılının uçak kazaları arasında yer alan kazada, Filipinler’in başkenti Manila’da yer alan Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı’ndan Japonya’nın başkenti Tokyo Uluslararası Havalimanı’na gitmek üzere harekete geçen özel uçak bilinmeyen sebeple kalkış esnasında alev aldı.

Özel uçakta yer alan 8 kişiden kimse bu feci kazadan sağ kurtulamadı. Uçakta yer alanların birisi Kanadalı hasta, birisi hasta yakını, ikisi hastanın doktoru ve bir kişinin de refakat eden hemşire olduğu bildirildi.

Afganistan’da ABD Bombardıman Uçağı Düştü (27 Ocak 2020)

2020 yılının ilk ayında ABD’ye ait bir bombardıman uçağı, Afganistan’ın Ghazni eyaletinde düştü. ABD Hava Kuvvetlerini şoka uğratan uçak kazasında, 2 ABD askerinin öldüğü bildirildi.

27 Ocak tarihinde Afganistan’ın Ghanzi eyaletindeki Dih Yak bölgesinde Amerika Birleşik Devletleri hava kuvvetlerine bağlı Global Express E-11A uçağı yere çakıldı. Afganistan’da hakimiyeti ele geçirmek isteyen Taliban, uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

Askeri Helikopter Düştü, Tayvan Genelkurmay Başkanı Öldü (2 Ocak 2020)

2020 de meydana gelmiş uçak kazaları arasında dünya gündemini sarsan helikopter kazaları da yer alıyor. Tayvan’da meydana gelen helikopter kazasında, aralarında Tayvan Genelkurmay Başkanı ve çok sayıda üst rütbeli generalin bulunduğu sekiz kişi öldü. Çin’in Hava Kuvvetleri (ROCAF) Hava Kurtarma Grubu’a ait Black Hawk helikopteri, Tayvan’ın Wulan bölgesinde içerişimde yer alan 13 kişiyle yere çakıldı.

Tayvan’ın kuzeyindeki Yilan bölgesinde her zamanki rutin askeri ziyaretlerinden birisini yapmak isteyen Tayvan üst düzey askeri yetkililerini taşıyan helikopterin düşmesi Tayvan’da şok etkisi yarattı. Genelkurmay başkanı Shen Yi-ming ve beraberindeki heyette yer alanların dahil olduğu sekiz kişi kazada hayatını kaybetti. 5 kişi ise feci kazada hayatını kaybetti.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap