1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

4 Kadın Pilot Tarihe Geçecek

4 Kadın Pilot Tarihe Geçecek
0

Air India’nın en uzun uçuşu şu anda San Francisco-Bangalore hattında yapılıyor. Kokpit ekibinin tamamı kadınlardan oluşan uçuşun 17-18 saat sürmesi beklenmekte.

Yeni Delhi merkezli havayolu Air India şu an ilginç bir uçuş gerçekleştiriyor. Tamamı kadınlardan oluşan 4 kişilik kokpit ekibi havayolunun en uzun uçuşunu icra etmekte.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek’in köşesinden yazdığı habere göre, San Francisco’dan başlayan uçuş Hindistan’ın Bangalore şehrinde son bulacak. Air India’nın AI-176 sefer sayılı uçak, 9 Ocak Cumartesi günü yerel saat ile 20.30’da ABD San Francisco Havalimanı’ndan başladı. Pazartesi günü yerel saatle 03.45’te Bangalore Kempegowda Havalimanı’na teker koyması bekleniyor.

Kaptan Zoya Aggarwal, Kaptan Papagari Thanmai, Kaptan Akansha Sonaware ve Kaptan Shivani Manhas’tan oluşan kadın kokpit ekibi, tarihi uçuşu gerçekleştirecek.

Uçuşun 1. kaptanı Zoya Aggarwal, 8 bin saatten fazla uçuş deneyimine ve 10 yıldan fazla pilotluk tecrübesine sahip.

Bu uçuş aynı zamanda Air India ve Hindistan’ın en uzun ticari uçuşu olacak. Havayoluna göre bu rotadaki toplam uçuş süresi, o günkü rüzgâr hızına bağlı olarak 17 saatten fazla sürecek. İki şehir arasındaki mesafenin 13 bin 993 km ve saat dilimi değişiminin de yaklaşık 13.5 saat olduğu notunu da düşelim.

Kasım ayında duyurulan bu özel Air India uçuşu, mürettebat olarak 4 kadın kokpit ve 12 kabin ekibinden oluşacak. Yüzde 100 doluluk oranıyla gerçekleştirilen seferde, 8 first class, 35 business class, 195 ekonomi sınıfı olmak üzere toplam 238 yolcu Boeing 777-200LR uçağıyla seyahat edecek.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap