1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

5 Yeni Yangın Söndürme Uçağı Alınacak

5 Yeni Yangın Söndürme Uçağı Alınacak
0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık envanterine 5 yeni uçağın katılacağını söyledi. CNN Türk’te katıldığı bir programda açıklama yapan Pakdemirli, hava araçlarını kiralamanın daha mantıklı olduğunu söyledi.

“5 tane uçak elimizin altında bulunsun” diyen Pakdemirli, 2 yıldır devam eden uçak satın alma süreçlerinin son yangınlarla beraber hızlandığını da kaydetti.

THK uçaklarının kullanılmaması ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan şöyle konuştu:

“Bir uçağın uçması için uçabilirlik sertifikasına sahip olması lazım. Uçaklar 2-3 senedir zaten uçabilirlik sertifikası yok bakımları yapılmamış ve bu uçaklar pek de uçabilecek vaziyette değil. 27 ile 34 milyon dolar bir tanesini harcarsanız evet uçurabiliyorsunuz zaten neredeyse bir yeni uçak parası vererek o uçaklar uçuyor. Biliyorsunuz bu uçakların en eskisi 69 model en yenisi 84 model. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı envantere uçak kazandırma ile alakalı 5 uçak bir tane de insanlı keşif uçağı kazandırmakla alakalı gerekli bütçeyi tesis etti. Hızlı bir şekilde de önümüzdeki aylarda da bunun ihalesine çıkacağız.”

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap