1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

612 numaralı uçuş – 22 Ağustos 2006

612 numaralı uçuş – 22 Ağustos 2006
0

Yapılan tüm istatistikler göstermiştir ki en güvenli yolculuk uçak yolculuğudur. Ancak, uçak kazalarında kurtulma şansının neredeyse sıfır olması, hala uçak yolculuklarını korkutucu kılmaktadır. Sayısal olarak az da olsa meydana gelen uçak kazaları, uçakların kapasitelerinin de artması ile bir kaza durumunda ölü sayısının artmasına yol açmıştır.

Dünyada meydana gelen uçak kazaları, oldukça merak edilmekte ve dünya basınında da sıklıkla kendine yer bulmaktadır. Kazaların akabinde hem yolcuların hem de mürettabatın hikayesi de karşımıza çıkmaktadır. İşte bu kazalardan biri de 22 Ağustos 2006 tarihinde yaşanan ve 171 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan Rus TU-154 uçağı kazasıdır.

Ruslara ait olan TU-154 model uçak, Anapa Havalimanından 22 Ağustos 2006 tarihinde Saint Petersburg şehrine gitmek üzere havalandı. Ukrayna havasahası içinde düştüğü bildirilen uçakta, 6 çocuk, 154 yetişkin ve 11 kişilik mürettebat olmak üzere toplam 171 kişi hayatını kaybetti.

2006 Yılının En Ölümcül Uçak Kazası

3000 metrede türbülansa yakalanan TU-154 model uçağın yaptığı kaza, 2006 yılının en ölümcül uçak kazası olarak kayıtlara geçti. Aynı zamanda 2006 yılına kadar Ukrayna tarihinde görülen en yüksek ölümlü uçak kazasıydı.

22 Ağustos 2006 tarihinde, Moskova yerel saati ile 15:39’da uçaktan SOS sinyali gönderildi. Bu sinyalin hemen akabinde de uçak radardan tamamen kayboldu. Uçuş rotasından fırtına olduğu biliniyordu ve mürettabatın tüm çabalarına rağmen türbülanstan çıkamayan uçak, Donetsk şehrinin 45 km kuzeyinde bulunan Sukha Balka köyü yakınlarına düştü. Görgü tanıklarının yetkililere verdiği bilgiye göre uçağın kanatları alev almıştı.

Bölgeye hızlı bir şekilde gönderilen 260 kurtarma personeli ile ilk çalışmalar başlatıldı ancak kısa bir sürede kazadan kurtulan kimsenin olmadığı anlaşılacaktı.

Bu kazadan sonra hem Ukrayna hem de Rusya kazada hayatını kaybedenleri anmak için çalışmalar başlattı. Bu çalışmaların neticesinde Ukrayna kazanın ertesi günü olan 23 Ağustos’u ulusal yas günü olarak ilan etti ve bağımsızlık günü kutlamalarını 24 Ağustos’tan 26 Ağustos’a kaydırdı. Rusya ise 25 Ağustos’ta, hayatını kaybedenler için ulusal yas günü düzenledi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap