1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

AB Sağlık Dairesi Karantinayı Etik Bulmuyor

AB Sağlık Dairesi Karantinayı Etik Bulmuyor
AB Sağlık Dairesi
1

Etik Değil!

AB Sağlık Dairesi yolcular için uygulanan karantinanın etik olmadığını düşünüyor.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı’ndan (EASA) yapılan açıklamada, uçuşlarda corona virüs riskinin diğer çevrelere göre çok daha düşük olduğu söylendi. Bu oranın %1 olduğu ifade edildi. Bu nedenle hava yolu şirketleri ile seyahat gerçekleştiren yolcuların karantina uygulamasına maruz kalmasının gereksiz olduğu ifade edildi.

Avrupanın bir çok bölgesinde 72 saat kalan yolculara karantina uygulaması yapılıyor. Bu şekilde yolcular da büyük zorluklar yaşıyor. AB Sağlık Dairesi bu işlemin etik olmadığını ve gereksiz olduğunu ifade etti.

Hazırlanan ortak raporda, “Havayolu ile seyahat eden yolcuları korona virüse yakalanan birisiyle temas etmediği sürece yüksek risk grubunda gösterilmemesi gerekiyor ve normal insanlarla aynı muameleye tabi tutulmalı. Şu andaki pandemi şartları içerisinde uçak yolcuları için Corona virüs testi ya da karantina uygulanması önerilmiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Hazırlanan ortak raporun yayımlanmasının ardından Avrupa Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) üye ülkelere çağrıda bulunarak “seyahat kısıtlamaları ve yolculara uygulanan karantina kuralları”  konusunun bitmesi gerektiğini açıkladı.

Dünya sağlık örgütü yolculara seyahatler sonrası test yapılmasını önermiyor. DSÖ‘nün Avrupa ofisi perşembe günü yaptığı bildiride, “virüs salgının sınırlar ötesi bulaşmasını önlemek için testlerin yapılmasını önermediğini” açıkladı.

WHO Acil Durumlar Programı‘nın üst düzey yetkilisi Dr. Catherine Smallwood ise yaptığı açıklamada, “Tavsiye ettiğimiz şey hükümetlerin ulusal ya da uluslararası bağlamda ‘corona virüs salgınının bulaşma oranı verilerini araştırması’ ve buna göre de seyahat rehberine uyarlamasıdır” ifadelerine yer verdi.

Dilerseniz ”Yakınlarını Havalimanına Getirenlere 5 Pound Fatura!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu dönemde herkesin farklı bir fikri var kime inanacağız anlamadım ki. Yine de çok yararlı oldu teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir