1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

ABD, Türkiye’yi F-35 Programından Resmen Çıkardı

ABD, Türkiye’yi F-35 Programından Resmen Çıkardı
0

ABD F-35 programı çerçevesinde aldığı karar kapsamında Türkiye’yi resmen programdan çıkardı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada Türkiye’ye programdan çıkarıldığına dair resmi açıklamanın yapıldığı ifade edildi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması yüzünden ABD böylesi bir karar aldı.

ABD’li ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamalara göre 2006’da katılımcıların imzası ile açılmış olan ve Türkiye’nin de 26 Ocak 2007 yılında imzalamış olduğu Ortak Mutabakat Zabıtı’nın da böylece feshedilmiş olduğu ve yeni sözleşme metnine Türkiye’nin alınmadığı açıklandı.

F-35 Programından Resmi Olarak Çıkarıldı

Söz konusu yetkili F-35 programından çıkarılma konusunda 2006 tarihini taşıyan sözleşmeden geriye kalan 8 ortak ile güncelleme yapıldığını ve programa yeni ortak katılımcının da eklenmediğini belirtti. Programının katılımcıları bu kapsamda; ABD, İngiltere, Hollanda, Avusturalya, Kanada, Danimarka ve Norveç’ten oluşuyor.

Türkiye sözleşme çerçevesinde ilk etapta 100 adet F-35 uçağı alacağını belirtmişti. 2018 yılında ise 4 adet F-35 uçağı Türkiye’ye verilmiş fakat uçaklar ABD’de Türk pilotların katıldığı eğitim programları çerçevesinde teslim edilmişti. Daha sonra 2 adet daha F-35 uçağı verilmişti. Ama S-400 krizi çıktığından beri toplamda 6 uçak Türkiye’ye teslim edilmemiş ve bu uçakların ABD Hava Kuvvetleri’ne transfer edilmesine karar kılınmıştı.

Türkiye aynı zamanda F-35 için 1005 parça üretimi de yapıyordu. Türk firmalarının da uçak parçalarının üretimine katılma süreçleri de askıya alınmıştı. ABD, S-400 krizinden sonra uçaklar için yeni tedarikçiler bulmuştu.

F-35 Neden Önemli?

F-35 özellikleri ile Batı blokunun tercih ettiği bir savaş uçağı olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu teknik imkânlar ile 5’inci nesil savaş uçaklarının en önemli temsilcisi olarak kabul görüyor. Bu modelde radarda tespit edilmemesi öne çıkıyor. Aynı zamanda uçak gemilerinden kalkış ve inişleri çok rahat sağlıyor. Kısa kalkış ve dikey iniş yapabilmesi de öne çıkan diğer özelliklerinden sayılıyor. 1932 km hıza ulaşan F-35 modeli, 60 bin feet azami irtifa oranına da sahip bulunuyor. Modelin bir diğer önemli özelliği de tüm silahlarını iç kısımda saklaması ve ancak silahlar kullanılacağı zaman silahlarını dışarıya çıkarmasıdır. Bu sayede ivme açısından da avantajlar elde ediyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap