1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

ABD ve Rus Uçakları Karşı Karşıya Geldi

ABD ve Rus Uçakları Karşı Karşıya Geldi
ABD ve Rus Uçakları Bering denizi
0

Hareketli Dakikalar Yaşandı

ABD ve Rus Uçakları Bering denizi açıklarında karşı karşıya geldi.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir ait keşif uçağı Bering Denizi açıklarında Rus savaş uçağı ile karşı karşıya geldi. ABD’nin keşif görevi Rus uçakları tarafından önlendi.

Rusya Savunma Bakanlığı konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing RC-135 tipi keşif göreviyle kalkış yapan uçağının Kuzey Büyük Okyanus’unda yer alan Bering Denizi açıklarında Rus sınırlarına fazla yaklaştığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, Rus radar sistemleri tarafından tespit edilen keşif uçağına karşı Rusya’nın Pasifik Filosuna bağlı MİG-31 tipi savaş uçağının kalkış yaptığı belirlendi. Bir süre sonra Rus uçağı tarafından ABD’ye ait keşif uçağının tespit edildiği ve önlendiği belirtildi.

Bakanlık, Rus savaş uçağının Rusya sınırlarına yaklaşmakta olan Boeing RC-135 tipi ABD keşif uçağına eşlik ettiği ve uçağın bir süre sonra Rus sınırlarından uzaklaştırıldığı aktarıldı.

Savunma Bakanlığı, bunun yanında Rus savaş uçağının Pasifik’in tarafsız bölgelerinde uçuş gerçekleştirdiğini ve yapılan tüm uçuşların, diğer devletlerin sınırlarını ihlal etmeden, Uluslararası Hava Sahası Kullanım Kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde gerçekleştirildiği vurguladı.

Rus ve ABD savaş uçakları arasında hareketli dakikalar yaşansa da kısa sürede çözüme kavuşturuldu. Yapılan açıklamaların ardından iki tarafta da gerginlik yaşanmadan sonlandı.

Dilerseniz ”Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden İlginç Tavsiye: Bez Bağlayın!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap