1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

ABD’de F-22 Raptor Düştü Pilot Hayatta

ABD’de F-22 Raptor Düştü Pilot Hayatta
0

Beşinci nesil savaş uçağı F-22 Raptor’un, Florida Eyaleti’ndeki Eglin hava üssü yakınlarında düştüğü öğrenildi.

ABD medyasının haberine göre, paraşütle atlayan pilot hastaneye kaldırıldı, ve durumu ciddiyetini koruyor.

Rutin eğitim uçuşu gerçekleştiren F-22’nin, Eglin hava üssüne 20 kilometre mesafede henüz bilinmeyen bir sebeple düştüğü bildirildi.

F-22 Raptorun özelliklerinden bahsedelim birazda;

  • ABD’nin IŞİD ile mücadele planının Suriye ayağı dün gerçekleşen operasyon ile başladı. Operasyonlarda, bir ilk gerçekleşti ve ABD F-22 savaş uçağını ilk kez kullandı. Peki bu savaş uçağının özellikleri ne? F-22’lerin lakabı, “Raptor” yani “Yırtıcı Kuş”.
  • Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan F-22’ler ABD Lockheed şirketi tarafından üretildi. beşinci nesil savaş uçakları olarak kabul ediliyor. Satış fiyatı ise 200 milyon dolar.

  • F-18 ve F-16’lara göre daha hızlı ve çok uzak mesafeden hedefe bomba gönderebiliyor. Pentagon’a göre, 40 kilo ağırlığında bir bomba, yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bir hedefi vurabiliyor. Bu uçaklar aynı zamanda yüksek mevzilerde uçabilme özelliğine de sahip.
  • F-22’ler dünyanın en pahalı savaş uçağı olarak tanımlanıyor. Uçakların en büyük özelliklerinden biri radar izinin düşük olması. Öyleki, bu özelliğin sağlanması için taşıdığı bombalar ve füzeler diğer savaş uçaklarının tersine kanatların altında değil de uçağın içindeki özel bölümlerde yer alıyor.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap