1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

ABD’den Nükleer Bomba Testi!

ABD’den Nükleer Bomba Testi!
F35 savaş uçakları ile nükleer bomba testi
0

Tam Boy Bomba!

Bugün ABD tarafından F35 savaş uçakları ile tam boy nükleer bomba testi yapıldığı bildirildi.

Yabancı basından aktarılan bilgilere göre ABD’nin B61-12 tipi nükleer bombanın tam boy modelini F-35A model savaş uçakları ile  test ettiği bildirildi. ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da bombanın içeriğinde nükleer bir bileşen bulunmadığı söylendi.

Nükleer Bomba Test Görüntüleri

F-35A model savaş uçağı ile yapılan test ABD’nin Nevada bölgesinde yer alan Tanopa test sahasında gerçekleşti. Test gerçekleştirilirken F35 savaş uçağı ses üstü bir hızla uçuş yaptı. Uçak, mühimmat bölmesinde yer alan B61-12 nükleer bombayı 10.000 feet yükseklikten fırlattı.

Fırlatma sonrası hedefin vurulma süresi tam 42 saniye sürdü. ABD tarafından yapılan açıklamada “Başka savaş uçaklarından farklı olarak F-35A modeli mühimmatı kapalı bir bölmede taşıyor. Son uçuş testi tam teçhizatlı B61-12 nükleer bombasının uçağın kapalı mühimmat bölmesinden fırlatılması oldu ve ilk kez 1234 km/h üstü bir hızda böyle bir atış testi yapılıyor.” ifadesi kullanıldı

Silah sistemleri testi ABD tarafından ilk olarak B-2 hayalet tipi bombardıman uçağında denenmişti. Yapılan son test ile F-35A tipi uçakların nükleer bombalar için kullanılmaya en uygun model oldukları belirlendi. ABD bu test ile F35 model uçaklar üzerinde daha fazla geliştirmeye gideceği bildirildi.

42 saniyelik iyi bir sürenin yakalanması, üstelik bunun da ses üstü bir hızda gerçekleşmesi F35 savaş uçaklarının kabiliyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Ayrıca mühimmatları kapalı bölmede taşıması da önemli bir ayrıcalık olarak görülüyor.

Dilerseniz ”Qantas’dan Yolculara Aşı Şartı Geliyor!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap