1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Açıklama Yapıldı: Uçaklarda Korona Bulaşma Riski 27 Milyonda 1

Alınan önlemlerden dolayı bir çok sektörde kısıtlanma veya durma noktasına getiren Korona (Covid-19) Virüsü, uçaklarda yapılan araştırma sonucunda bulaş riskinin düşük olduğu ortaya çıktı.

Açıklama Yapıldı: Uçaklarda Korona Bulaşma Riski 27 Milyonda 1
0

Yaşanılan pandemi esnasında kişilerin davranışları üzerinde ciddi değişiklikler meydana geldi. Salgının ilk evrelerindeki zirve döneminin ardından tüm ülkeler tarafından yasaklar ardı ardına geldi. Havacılık sektörü bu durumdan ciddi olarak etkilendi. Salgınlar ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar yapılsa da bu ölçekte günümüz teknolojisini içerek somut deliler yoktu. Uçaklarda Korona bulaşma riski, kısaca IATA olan havacılık birliğinin araştırması sonucunda yayınlandı. Yayınlanan içerikte 1,2 milyar yolcunun ulaşım için tercih ettiği uçaklardaki riskin minimumda olduğu ifade edildi. Uçaklarda korona bulaşma 27 milyonda bir gibi astronomik bir olasılık taşıyor.

Bunun sebebinin ise havayolu firmalarının aldıkları birkaç önleminde etkisi büyük. Fakat asıl sebep uçaklardaki havalandırma sistemlerinin bir hastane kalitesinde olması. Aktif olarak kabin basıncı ve havalandırması için motorlardan gelen hava HEPA filtrelerden geçerek yolculara veriliyor. Bu sayede kabin içerisindeki partiküllerin %99,99 oranında temizlendiği açıklanıyor. Ve tahmini olarak 5 – 6 saat içerisinde tüm hava yenileniyor. Farklı senaryoların her gün kayıt edildiği bu zamanda, sağlıklı bir bireyin uçakta virüs kapması için 54 saatten fazla yolculuk etmesi gerektiği belirtiliyor.

Havacılık sektörünün çok katmanlı sistemleri sayesinde aslında korkulan olmadığı ortaya çıkıyor. 1,2 milyar yolcunun aktif olarak seyahat ettiği bir sektörde sadece 44 bulaşma oranı düşük. Yolcuğun güvenli ve sağlıklı olduğuna açıklayan direktör Alexandre de Juanic, farklı bir benzetme ile oranı özetledi. Covid-19 virüsünün uçaklarda buluşma ihtimalinin bir insanın üzerine yıldırım düşme olasılığı ile aynı olduğu şeklinde açıkladı.

Sonuç olarak gerekli hijyen standartlarının yüksek oluşundan dolayı ve tüm havayollarının uçakta maske takma zorunluluğundan risk minimuma iniyor. Günlük yaşantımızda, markette veyahut işteki risk göz önüne getirildiğinde, uçaklar yaşamak için en ideal yerler. Tabi daha önce böyle verilere somut olarak sahip olmadığımızdan dolayı tüm firmalar ve ülkeler riskleri ortadan kaldırmak için seferleri iptal ettiler. Bu dönemde farklı şekillerde faaliyetlerini devam ettiren ve ayakta almaya çalışan firmalar oldu.

Kimileri kargoculuk alanında hizmetlerine yönelirken kimi firmalar ise yaratıcı çözümler buldu. Finnair, pandemiden kaynaklı uçuşlarının azalmasından dolayı bussiness class ikramlarını süpermarketlerde satmaya başladı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap