1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Afganistan’dan İlk Asker Kafilesi Türkiye’ye Dönüş Yaptı
Trendlerdeki Yazı

Afganistan’dan İlk Asker Kafilesi Türkiye’ye Dönüş Yaptı

Türk askerinin Afganistan’dan tahliyesi başlamış bulunmakta. Pakistan’ın başkenti İslamabad’dan kalkış yapan askerlerin de içinde bulunduğu ilk uçak Ankara’ya başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

featured

Türkiye, askerlerini Afganistan’dan tahliye ediyor. Taliban’ın ülkedeki yabancı askeri güçlerin çekilmesi için 31 Ağustos’a kadar tanıdığı sürenin sona ermesine yaklaşık bir hafta kala Türkiye, askerlerin tahliyesine başladı.

Kararla birlikte Afganistan’daki yaklaşık 500 Türk askeri Türkiye’ye geri dönecek. Türk Hava Yolları (THY), Afganistan’dan gelen askerleri de taşıyan ilk tahliye uçağının 345 kişi ile Pakistan’ın başkenti İslamabad’dan havalandı. Kafile saat 11.45’te Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Öte yandan Bugün planlanan bir uçuş daha olduğu öğrenildi.

AFGANİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE DİREKT UÇUŞ YAPILMAYACAK

Tahliyelerde Afganistan’dan Türkiye’ye direkt uçuş olmayacağı; Özbekistan, Tacikistan ya da Pakistan üzerinden Türkiye’ye gelineceği belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tahliye operasyonunun 24 ya da 36 saat içerisinde tamamlanacağını söyledi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, intikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap