1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Airbus Çığır Açacak Projeler Hazırlıyor

Airbus Çığır Açacak Projeler Hazırlıyor
Airbus Ticari Uçak Modelleri
0

Geleceğin Uçakları

Airbus projeleri, havacılık sektörünün geleceği için önemli rol oynuyor. Airbus, 2035 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç model geliştirdi. Bu modellerin her biri, şirketin, tüm havacılık endüstrisinin dekarbonizasyonunda öncü model olma çabalarını desteklemek için çeşitli teknoloji yollarını ve aerodinamik fonksiyonları keşfederek sıfır emisyonlu uçuşu sağlamak için farklı bir yaklaşım izliyor.

Tüm bu ticari uçaklar, birincil güç kaynağı olarak hidrojeni gösteriyor. Bu durumun, Airbus’ın temiz bir uçuş yakıtı ve diğer birçok endüstrinin de iklim hedeflerini olumlu ölçüde karşılayacağı bir çözüm yolu olduğuna inandığı bir seçenek olarak sunulacağını belirtti.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Bu, havacılık sektörü için tarihi bir durumdur ve havacılık endüstrisinin şimdiye kadar karşılaştığı en önemli geçişte öncü bir rol oynamayı hedefliyoruz. Bugün açıkladığımız modeller, dünyaya sıfır emisyonlu uçuşun geleceği için doğru bir vizyon sunma yolundaki çalışmalarımıza bir bakış sunuyor. Hem sentetik yakıtlarda hem de ticari uçaklar için öncelikli güç kaynağı olarak hidrojenin kullanımının havacılığın iklim etkisini olumlu ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Turbofan Tasarımı

Yolcu Kapasitesi: 120-200

Airbus Turbofan
Airbus Turbofan Tasarımı

Uluslar arası çalışabilen ve  jet yakıtı yerine hidrojen ile çalışan modifiye bir gaz türbini motoru ile güçlendirilmiş, 2000 deniz milinin üzerinde menziline sahip. Sıvı hidrojen, arka basınç bölümünün arkasında duran tanklar aracılığıyla depolanacak ve dağıtılacak.

Turboprop Tasarımı

Yolcu Kapasitesi: 100

Airbus Turboprop
Airbus Turboprop Tasarımı

Bu model, Turbofan motoru yerine bir turboprop motoru kullanır ve bunun yanında 1000 deniz milinden uzun menzilde seyahat edebilen modifiye gaz türbini motorlarında hidrojen yakıtı ile güç elde eder ve bu da kısa mesafeli seyahatler için ideal ölçüde bir seçenek olarak müşterilere sunulacak

Birleşik Kanat Tasarımı

Yolcu Kapasitesi: 200

Airbus Birleşik Kanat Tasarımı


Kanatların, turbofan konseptine benzeyen bir menzile sahip olan uçağın ana gövdesi ile birleştiği tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Geniş gövde yapısı, hidrojen depolama,dağıtımı ve kabin düzeni için birçok seçenek sunuyor. 

 

Dilerseniz ”Rus Uçağı Rekor Kırdı!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap