1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

AKINCI TİHA Rekor Kırdı

AKINCI TİHA Rekor Kırdı
0

Yerli insansız hava aracı olarak geliştirilen Akıncı TİHA Türk havacılık tarihi için irtifa rekoru kırdı. Havada kalma süresinin yanında yükseklik olarak da yeni rekora imza atan model başarılı yapısı ile dikkat çekti.

Akıncı TİHA Rekoru

BAYKAR tarafından üretilmiş olan taktiksel hava aracı Bayraktar TB2 SİHA daha önceden 2019 yılında Kuveyt’te yapılan test uçuşunda 27 saat 3 dakika gibi bir süreyle havada kalarak uçuş süresi rekoru kırmıştı. Bu rekor da hava araçlarının ne kadar gelişmiş olduğunun bir göstergesi halindeydi.

BAYKAR tarafından geliştirilen bir diğer model olan ve Savunma Sanayi Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında olan Bayraktar Akıncı TİHA da şimdi Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

Söz konusu rekor tasarım doğrulama uygulamaları kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı ve resmi heyetinin de olduğu Uzun Uçuş ve Yüksek İrtifa Performans Testi için 38,039 feet’e kadar çıkış gösterdi. Söz konusu yükseklik 11,594 metreye karşılık geliyor. Akıncı TİHA da bu yükseğe ulaşabilen ilk yerli hava aracı oldu.

Yapılan uçuşta 25 saat 46 dakika havada kalan model, Çorlu’da yer alan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi tarafından kontrol edildi. Akıncı TİHA test uçuş kapsamında toplam olarak 7507 km yol kat etti. Tüm test uçuşlarında ise toplam olarak 870 sorti yapmış olan model toplamda 347 saat 28 dakika havada kalarak dikkat çekti.

Savaş Mühimmatları da Test Edildi

Akıncı TİHA savaş mühimmatları kontrolü de yapıldı. 22 Nisan 2021 tarihinde yapılmış olan ilk atış testlerinde başarılı olan modelde Roketsan tarafından üretilmiş olan akıllı mühimmatlar yer alıyor. Bu kapsamda MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatları test edilmişti. Yeni yapılan atış testinde ise ilk kez olarak harp başlıklı canlı mühimmatlara yer verildi. Bu test kapsamında da TİHA hedefleri tam isabet ile vurdu.

Modelin ilk teslimatının 2021 yılı içinde gerçekleşmesi bekliyor. Akıncı TİHA modelinin seri üretimi şimdilik sürüyor. BAYKAR tarafından üretilmiş ilk seri üretim uçaklar olan S1 ve S2 modellerin ise test çalışmaları devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap