1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Akıncı’dan Bir Başarı Daha!

Akıncı’dan Bir Başarı Daha!
0

Tam Otonom İniş ve Kalkış

Taarruzi İnsansız Hava Aracı AKINCI yer kontrol istasyonu bulunmayan alana tam otonom iniş ve kalkış sağladı.

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI dünya basınında oldukça ilgi gördü. Yerli ve milli imkanlarla hayata geçirilen Akıncı TİHA projesi başarılarla dolu ilerleyişine devam ediyor. AKINCI test kapsamında gerçekleştirilen yer istasyonu olmadan bölgeye tam otonom iniş ve kalkış yapmayı başardı. Bayraktar AKINCI TİHA gerçekleştirilen test ile yine bir ilke imza attı. Çorlu’dan havalanan AKINCI TİHA, YKİ bulunmayan uzak bölgeye tam otonom iniş ve kalkış işlemini başarıyla gerçekleştirdi.

Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi’nde test faaliyetlerini sürdüren Bayraktar AKINCI TİHA, ortalama 20 bin feet yüksekte gerçekleştirilen sistem tanımlama testlerinden sonra, YKİ bulunmayan bir başka meydana iniş ve kalkış yeteneğinin test edilmesi amacıyla uzak bölgeye ulaştı. Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim Merkezi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alıyor. YKİ bulunmayan bölgeye tam otonom iniş ve kalkış işlemini başarıyla tamamlayarak bir ilke imza atan AKINCI, daha sonra Çorlu’ya geri dönüş yaptı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı açıklamada, “AKINCI Prototip 1 hava aracı ilk önce Çorlu’dan havalandı. Orta irtifada sistem tanımlama testleri başarıyla gerçekleşti. Daha sonrasında uzak bölgeye iniş denemeleri yaptık. Önce yaklaştı ve alçaktan pas geçti. Daha sonrasında ikinci denemede de tekerleklerini piste koyup tekrar kalkış yaptı. Şimdi de dönüp Çorlu’ya iniş yapacak. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerinde bulundu.

Milli hava aracı AKINCI TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirmişti. Sene sonuna kadar ilk teslimatı yapılması beklenen Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam etmektedir. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasından sonra  test uçuşlarını gerçekleştirmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderileceği belirtildi.

Dilerseniz ”ABD’den 600 Milyon Dolarlık SİHA Satışı!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap