1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Almanyanın Yeni Gündemi Seyahat Yasağı

Almanyanın Yeni Gündemi Seyahat Yasağı
0

Mutasyona uğramış korona virüsüyle mücadele kapsamında birçok ülke seyahat yasaklarını tekrar gündeme aldı. Almanya da bu ülkelerden biri oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, mutasyona uğramış korona virüsünün ülkede yayılmasını engellemek için Almanya genelinde önlemleri sıkılaştırmayı ve seyahat yasağı getirmeyi hedeflediği duyuruldu.

Alman medyasına yansıyan haberlere göre Başbakan Merkel, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e “Hava trafiğini sıfıra indirmek gibi daha sert önlemleri inceleyin. Birkaç alternatif üzerinde çalışın” şeklinde talimat verdi.

Haberde, Merkel’in “Daha da katı olmalıyız, aksi takdirde 14 gün içinde bulunduğumuz noktaya dönmüş olacağız. Mutasyon nedeniyle diken üstündeyiz. Şu anda açılışlar hakkında konuşamayız. Ancak rakamlara ve salgının seyrine göre önce kreşler ve okullar, sonra mağazalar, sonrasında da restoranlar açılabilir” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİ MERKEL’E SUNULDU

Merkel’in talimatı üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığının, mutasyonun yayılmasını engellemek için ülkeye girişlerin azami düzeye indirilmesine dair öneriyi Merkel’e sunduğu bildirildi. Başbakan Merkel’in, Hristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) bölgesel parlamento grubu liderleri ile yaptığı bir konferansta, ”Neden seyahati yasaklayamıyoruz” sorusuyla karşılaştığı da belirtildi.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, özellikle yüksek riskli alanların sınırlarında çok daha sıkı sınır kontrollerinin yapılması gerektiğini belirterek, İsrail’in mutasyonla ilgili uyguladığı hava trafiğini kapatma gibi önlemlerin Almanya’da da uygulanabileceğini ve enfeksiyon sayılarının artışını engellemek için her türlü girişime hazırlıklı olduklarını belirtti.

Seyahat yasağının mutasyon korona virüsünün en fazla görüldüğü ülkeler için uygulanacağı ve Avrupa ülkelerinin bu konuda ortak hareket etmesi planlanıyor.

MERKEL: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DE SERT ÖNLEMLER GEREKLİ OLACAK

Her yıl geleneksel olarak İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen, fakat corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl dijital ortamda gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısına Almanya Başbakanı Angela Merkel, video konferans yöntemiyle katıldı.

Katıldığı toplantıda Covid-19 salgınına değinen Başbakan Merkel, Covid-19’un dünya ülkelerinin birbirlerine nasıl bağlı olduklarını gösterdiğini, salgını önlemek için izolasyonun çözüm olmadığını ve virüsün yayılışının bunu açıkça ortaya koyduğunu ifade etti.

Covid-19’un tetiklediği krizin ülkeleri hem zayıf, hem de güçlü yönünü gösterdiğini belirten Merkel şu ifadeleri kullandı:

* Şimdi salgında ders alma zamanıdır. Küresel tedarik zincirlerine bağımlılık karşısında Avrupa’da yerleşik olmanın avantaj olduğu ortaya çıktı. Pandemi de olduğu gibi, iklim değişikliği durumunda da sert önlemler gerekli olacak. Covid-19 salgınının üstesinden geldikten sonra her zamanki gibi devam etmek söz konusu olamaz. Amaç, tüm alanlarda sürdürülebilirlik olmalıdır. En azından dünyanın gelecekte bu kadar savunmasız kalmaması için.

* Zaman bize çok yönlü olmamız gerektiğini gösterdi. Salgına karşı aşının adil bir dağıtım gereklidir ve bu sadece bir para meselesi olmamalıdır. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) gibi uluslararası kuruluşların güçlendirilmesi gerekmektedir. Davos ruhu içinde Erich Kstner’in dediği gibi, ‘Sen yapmadıkça iyi bir şey yok’ harekete geçmeliyiz.

ALMANYA’YA SEYAHAT EDECEKLERE MASKE UYARISI

Türk Hava Yolları, Almanya’ya seyahat edecek yolculara uyarıda bulunarak şu açıklamayı yaptı:

* Yetkili makamların aldığı karar uyarınca, 1 Şubat 2021 tarihi itibarıyla Almanya’ya seyahat edecek tüm yolcularımızın FFP2, KN95, N95 ya da tek kullanımlık tıbbi maske kullanmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap