1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Amazon Inc. Uçak Filosunu Genişletiyor

Amazon Inc. Uçak Filosunu Genişletiyor
0

Amazon.com Inc, Bloomberg’e yaptığı açıklamada kullanılmış uzun menzilli Boeing Co. ve Airbus SE kargo uçakları satın alıyor. Bu durum, e ticaret devi Amazon’un ürünleri sınırların ötesine taşıma istekliliğinin diğer bir göstergesi olarak gözüküyor.

Amazon’un şimdilerde hizmette olan çift motorlu yolcu jetleri Boeing 777-300ER ve Airbus’un popüler modeli olan geniş gövdeli A330-300’ün yenilenmiş kargo versiyonları için piyasada olduğunu söyledi. Bu iki model, beş yıldır Amazon’un filosunun temelini oluşturan orta büyüklükteki Boeing 767’lerin bir basamak daha üzerinde.

Bloomberg’de yer alan bilgilere göre; kargo hizmetleri için dönüştürülmüş Boeing 777’lerin Amazon’un Çin ile diğer ülkelerden doğrudan ürün ithaline olanak tanıdığını ve bunun rakip şirket United Parcel Service Inc. ile rekabette şirkete güç kazandırdığı ifade ediliyor. B777 yolcu uçağının kargo için dönüştürülmüş modeli olan B777-300ERSF gelecek yıl hizmete girecek. Bu uçak, Boeing’in mevcut kargo modelinden yüzde 25 daha fazla hacme sahip ve şirketin on yıllardır Kuzey Pasifik’te yük taşıyan 747 jumbolarının mirasçısı olarak görülüyor.

MÜRETTABAT DA ARANIYOR

Amazon öte yandan, 10 adet Airbus A330-300 uçağı ve bunları uçuracak mürettebat arayışında. Pilot alımlarının da kısa süre içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kaynaklara göre, şirketin teklif çağrısının yolcu uçaklarından dönüştürülen uçaklar tarafından karşılanması bekleniyor.

Öte yandan, Amazon’un satın almak için B777-300ERSF uçağı aradığını kaydetti.

Amazon’un uçakları nerede teslim alacağı ve bunların satın mı alınacağı ya finansal kiralama yoluyla mı elde edileceği ise henüz belli değil.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap