İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Antonov AN-124’ler Havalandı!

Antonov AN-124’ler Havalandı!

Antonov AN-124

Ermenistan’a Nakliyat

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ermenistana’a gitmek üzere 2 Antonov AN-124 nakliye uçağının havalandığı bildirildi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında ki gerilim devam ederken Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama tansiyonu yükseltti. Savun Bakanlığı 2 Antonov AN-124 nakliye uçağının mühimmat nakliyesi yapmak üzere Ermenistan’a doğru havalandığını bildirdi.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’a iniş yapan uçak  10 BTR-82A zırhlı personel taşıyıcı, lojistik malzeme ve barış güçleri arasından 30 askeri personeli kente taşıdı. Bakanlık dün yaptığı açıklama da 20 uçağın daha Dağlık Karabağ bölgesine gönderildiğini bildirmişti.

Bakanı Sergey Şoygu, 1100’den fazla barış gücü askeri personelinin Dağlık Karabağ’a gönderildiğini söylemişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım tarihinde çatışmaların durması adına anlaşma imzalamıştı.

Anlaşma da Rusya’nın cephe hattı ve Laçin koridoru boyunca, hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 otomobil ve özel aracının bulunması öngörülüyor. Bugün yapılan askeri nakliyat ile tüm gözler Rusya ve Ermenistan’a çevrildi.

Rusya’dan savunma anlamında yoğun destek alan Ermenistan, bölge de anlaşma kapsamına uymadan hareket etmeye devam ediyor. Azerbaycan‘ın uyarılarına kulak asmayan Ermenistan bölgede gerilimi tırmandırmaya devam ediyor.

Teçhizat ve askeri malzeme taşıyan 2 Antonov AN-124 nakliye uçağı ise Rusya’ya geri dönüş yaptı. Antonov AN-124’ler yüksek taşıma kapasitesi ile biliniyor. Gerçekleşen askeri nakliyatın dışında planlanan başka bir teçhizat gönderimi ise belirlenmedi.

Dilerseniz ”65 Yaş Üstü Yolculara Bilet İadesi Yapılacak” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap