İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Atak Helikopter Yerli Mi? Özellikleri Neler?

Atak Helikopter Yerli Mi? Özellikleri Neler?

featured

Son yıllarda oldukça başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Türk savunma sanayii, bu
kez de Atak helikopteri ile karşımıza çıkmaktadır. Peki, nedir atak helikopteri? Atak helikopterinin özellikleri nelerdir? Bu helikopter yerli midir? Atak helikopterinin kaç çeşidi bulunmaktadır? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Şimdi sizleri, atak helikopteri ile ilgili çok önemli detayların yer aldığı o yazımızla baş başa bırakıyoruz.

Atak Helikopteri Nedir?

T129 ATAK, Türk Silahlı Kuvvetleri için ATAK programı çerçevesinde Türkiye’nin hem iklim koşullarına hem de coğrafi koşullarına göre tasarlanmıştır. ATAK, AgustaWestland ve TUSAŞ ortak üretimi olarak taktik keşif ve taarruz helikopteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu helikopterin, AgustaWestland üretimi olan Agusta A129 Mangusta helikopterinin gövdesinin bazı aksamalarının değiştirilmesinden ve de hem özgün silah hem de yazılım sistemlerinin
entegre edilmesinden meydana geldiğini de söylemek isteriz. Üretimi tamamlanmış olan ilk helikopterin, 28 Eylül 2009’da İtalya’nın Gallarate kentinin yakınlarında yer alan AgustaWestland tesislerinde deneme uçuşu yapılmıştır. Bu deneme uçuşu hem bir İtalyan hem de bir Türk pilot tarafından yapılmıştır. Helikopter yaklaşık olarak
yarım saat havada kalmıştır. Daha sonra helikopter, birtakım manevra testlerinin ardından başarılı bir şekilde yere inmiştir.

Atak Helikopteri Özellikleri Nelerdir?

ATAK projesiyle, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları arasında yer alan taarruz ve taktik keşif helikopterinin üretilmesi ve de hizmete alınmasının amaçlandığını söylemek isteriz. Bu amaçlar doğrultusunda ise AgustaWestland tasarımı A129 gövdesi, TSK’nın ihtiyaçlarına en uygun şekilde yapılmıştır. Bu çerçevede T129, aktarma organları, motor, kuyruk pallerinin değiştirilmesi ve bunlarla birlikte milli aviyonik ve de silah sistemleriyle teçhiz edilmesi
sonucu ortaya çıkmıştır. Bu helikopterin çok önemli bir unvanı da bulunmaktadır. Bu çok  önemli helikopter, dünyada kendi sınıfında olan en etkin taarruz helikopteri olma özelliği ve de unvanı taşımaktadır.

Atak Helikopteri Çeşitleri;

129 ATAK helikopterinin 2 çeşidi bulunmaktadır. Atak helikopterinin bu doğrultuda, çok amaçlı görevler ve yakın hava desteği görevleri olmak üzere iki çeşit olarak tasarlandığını belirtmek isteriz.

Yakın hava desteği için üretilmiş olan T129 A’nın önemli özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu helikopter, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ile donatılmıştır.
  • Aynı zamanda bu helikopterin, 500 adet mühimmat kapasiteli olan 20 mm topla
    donatıldığını da söylemek isteriz.

Çok amaçlı görevler için üretilen T129 B helikopterinin özellikleri ise şunlardır:

  • Bu helikopter, çok amaçlı görevlere en uygun şekilde tasarlanmıştır.
  • Oldukça modern elektronik harp gereçleri de bu helikoptere entegre edilmiştir.
  • T129 B’nin, aynı anda 8 adet olan güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet olan güdümlü CİRİT, 2 adet olan STINGER ve de 500 adet olan top mermisiyle görev yaptığını da söylemek isteriz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap