1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

B747 Tipi Uçak Büyük Hasar Aldı

B747 Tipi Uçak Büyük Hasar Aldı
B747 Tipi Uçak Büyük Hasar Aldı !!
0

1995 yılından itibaren dünya genelinde faaliyetlerine devam eden sayılı B747 SP tipi uçaklarda biri, geçtiğimiz günlerde hasar aldı. Las Vegas Sands Corporation şirketine ait olan Las Vegas Sands Corporation şirketine SP tipi uçak, Amerika’nın Arizona Marana Havalimanı’nda gerçekleşen kaza sonrasında kullanılamaz hale geldi. İki uçağın çarpışması sonucunda ortaya çıkan kazada 7 adet aynı tipli uçaktan biri olan B737-700 kodlu uçağın durumu iyi iken VQ-BMS kuyruk tescilli uçak kullanılamaz hale geldi.

Uçak Kullanılamaz Hale Geldi

Olayda Las Vegas Sands Corporation şirketine ait olan VQ-BMS kuyruk tescilli B747 SP tipli uçak B737-700 tipli bir başka uçak hangarda çarpıştı. Olay kayıtlarında B747SP tipli uçağın kokpit kısmının altında büyük bir açık oluştuğu ifade edilirken uçağın sağ kanadının da hangar binasının sütununa çaptığı ve kanat kısmının ucunun koptuğu ifade edildi.

Hangarda gerçekleşen bu kazanın bakım sırasında gerçekleştiği açıklanırken, hasar tespit çalışmalarının ise halen devam ettiği bildirildi. B747 SP tipli uçaklar özellikle özel performanstaki uçaklar olmakla birlikte 12323 km menzile 56 metre uzunluğa ve 60 metre kanat genişliğine sahip, saatte ise 1095 km hıza sahip olmaları ile bilinir.

6 Adet B747 Mahsur Kaldı

Dünya genelinde birçok firma tarafından kullanılan B747 tipli uçaklardan 6’sı ise Hollanda’da mahsur kaldı. Alman Lufthansa’na ait 6 adet filodan emekli olan B747 tipli uçağın Hollanda’da Twente Havalimanında mahsur kaldığı ifade edildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 sebebi ile erken emekli olan uçaklar bu havalimanına 24 Temmuz 2020 tarihinde gönderilmişti.

Uçakların mahsur kalma nedeni olarak ise büyük uçaklar için seçilen yere park etmesine rağmen, kalkış konusunda sıkıntıların meydana geldiği ifade edildi. Hollanda Sivil Havacılık Otoritesi kuralları çerçevesinde uçakların sadece söküm işlemi için meydana inmesine izin verilirken uçakların da bu sebeple havalimanından ayrılamadığı açıklandı.

Konuya ilişkin olarak Alman Lufthansa firması ve Twente Havalimanı yetkililikleri arasında görüşmelerin hala devam ettiği bildirilirken özellikle kalkış prosedürleri ile uygun altyapı olanaklarının olmaması durumunda uçakların havalimanında kalmaya devam edeceği açıklandı. Güvenlik sertifikası işlemleri ise halen devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap