İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Balon Uçuşları Büyük İlgi Görüyor

Balon Uçuşları Büyük İlgi Görüyor

Pamukkale Balon Uçuşlarına Büyük İlgi

Pamukkale’ye İlgi Büyük

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale ilimizde dünyaca ünlü balon uçuşları Covid-19 süreci içerisinde tedbirler ile devam ediyor.

Özellikle Uzak Doğu’dan gelen turistlerin ilk tercihi olan Pamukkale balon uçuşları bu yıl Rus turistler tarafından ilgi gösteriyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale ilimizde 2019 yılında yaklaşık 160 bin turist sıcak hava balonu ile uçuş yaptı. Büyük çoğunluğunu Uzak Doğu’dan gelenlerin oluşturduğu tatilciler, Pamukkale’nin harika manzarasını havadan izledi. Pamukkale’de 2015 yılında başlayan sıcak hava balonları ile uçuş her sene yükselerek devam ederken, korona virüsünden dolayı yaklaşık 5-6 ay balonlarla uçuş gerçekleştirilememişti.

Pamukkale’ye gelen turistlerin gün içerisinde oluşturduğu yoğunluk, sabahın erken saatlerinde de görülüyor. Balonlar ile gezi yapmak isteyen ve büyük çoğunluğu yabancı olan ziyaretçiler, konakladıkları otellerden gün doğmadan önce servis araçları ile otellerinden alınıyorlar. Ardından bölgede hizmet veren firmalar tarafından turistler balonların uçuş yapacağı bölgeye getiriliyor.

Burada sıcak hava balonları önce hava ile şişiriliyor ve ateşleme yapılarak balon yavaş yavaş havalanıyor. Hava ölçümlerini yapan pilotların rüzgar yönüne göre balonları ayarlamalarından sonra balonlara korona virüs tedbirleri kapsamında belirlenene sayıda yolcu alınıyor. Travertenlerin harika manzarası için kalkış yapan balonlardaki turistler, gün doğumunu havadan izliyorlar. Yerden yaklaşık 600 ile 1000 metre arasında yükseğe çıkan sıcak hava balonları, ortalama 45 dakikalık turda tarihi yerler ile birlikte eşsiz manzarayı da izleme imkanına sahip oluyorlar. Tur sonrası yolcular tekrar konakladıkları otellere servis araçları ile bırakılıyor.

“KIŞ DÖNEMİNDE RUS TURİSTLERİN GELECEĞİ SÖYLENİYOR”

Covid-19 virüs sürecinden dolayı uzun süredir balon uçurmayan pilot Abdullah Başaran, “Pamukkale’de bu benim 5‘inci uçuşum, yavaş yavaş ziyaretçiler gelmeye başladı. Bu sene özellikle Rus turistler daha ağırlıklı, şu anda onlarla uçuş yapıyoruz. Kış boyunca Rus turistlerin geleceğini belirtiyorlar ve rakam vermediler. Fakat yoğun geçeceğinin bilgisini aldık. Biliyorsunuz ki pandemi sürecinden dolayı 5-6 ay uçuş yapamadık ve turizm çok canlı gitmedi ama bundan sonraki zamanlarda inşallah hem hastalığı yenersek hem de turistler gelirse Pamukkale için daha iyi olacaktır” dedi.

 

Dilerseniz ”Ukrayna Kazasından Yeni Görüntüler” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap