1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?
0

Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir yere ya da tatile uçak ile seyahat etmek durumunda kalan anneler, bebekleri ile uçak seyahati yapma konusunda şüpheci olabilirler. Bebeğinizle birlikte ne zaman uçak yolculuğu yapabilirsiniz, yapmaya kadar verdiyseniz ne gibi tedbirler alabilirsiniz, tercih ettiğiniz havayolu firması bebek yolcu kabul ediyor mu gibi aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğimle Uçak Seyahati Yapabilir Miyim? Uçuş İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Bebeğiniz ile uçak seyahati yapmanı mümkündür. Ancak bunun için bebeğinizin en az iki günlük ve sağlıklı olması gerekmektedir. Dolayısıyla öncesinde en az iki günlük bebeğiniz için doktorunuzdan “uçak seyahati yapmasında herhangi bir sakınca yoktur.” İbaresi bulunan bir rapor almanız gerekmektedir. Eğer bebeğiniz yedi günlük süreci tamamladıysa bunun için herhangi bir rapora gerek yoktur. Havayolu şirketleri bebek yolcular için üst sınır olarak 2 yaşa kadar sınır koymuştur. Yani 2 yaşına kadar olan bebekleriniz ile kucağınızda seyahat edebilirsiniz.

İki Bebek İle Tek Başıma Seyahat Edebilir miyim?

Her iki bebeğinizde 24 aydan küçük ise bu iki bebek ile birlikte seyahat etmenize izin verilmeyecektir. Bu durumdaki mantık şu şekilde işlemektedir. Uçuş esnasında ortaya çıkan durumlar sebebiyle 1 kişi anca 1 kişiye refakat edebilir. Fakat mecburi sebeplerle iki bebeğinizle tek başınıza seyahat etmeniz gerekiyorsa ikinci bebek için ekstra koltuk satın almanız gerekmektedir. Bebeğinizi tıpkı arabalarda olduğu gibi puset yardımıyla bebeğinizi bu koltuğa sabitlemeniz gerekmektedir. Puset getirmeniz zorunludur. Eğer bu şekilde yolculuk yapacaksanız ve ekstra koltuk satın aldıysanız havayolu şirketinizden bebeğinize refakat etmesi için bir kabin memuru talep etmeniz gerekmektedir.

Bebekle Uçak Yolculuğunun Püf Noktaları

Bebeğiniz uçak içerisindeki kalabalık, türbülans, irtifa değişimi ve kabin basıncı gibi sebeplerden dolayı huzursuzluk yaşayabilir. Uçak ile seyahat etmeden önce aşağıda yer alan önerileri dikkate almanız önerilmektedir.

  • Kendiniz ve bebeğiniz evde giydiğiniz tarzda kıyafetler giymelisiniz. Bu sayede bebeğiniz kendini tanıdık bir ortamda zannedecek ve güven duyacaktır.
  • Eğer uzun süreli bir yolculuk yapacaksanız bebeğinizin sevdiği oyuncakları ve aktivite eşyalarınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Bu şekilde bebeğinizin sıkılmasını önleyebilirsiniz.
  • Bebeğiniz için evde kendi hazırladığınız besinleri getirmelisiniz. Bu sayede yabancı tatlar yerine evde her zaman yediği şeyler tatmak onu rahatlatacaktır.
  • Yanınızda mutlaka ama mutlaka yedek biberon bulundurmalısınız. Bebeğiniz normalden daha fazla acıkabilir. Dolayısıyla uçuş esnasında bebeğinizin biberonunu temizleme ve sterilize etme imkanınız olmayabilir.
  • Ayrıca yeteri kadar bez ve ıslak mendili yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Uçakta koltuk üzerinden bebeğinizin altını temizlemek çok doğru bir davranış olmayacağından bu konuda kabin memurlarından yardım isteyebilir ve bebeğinizin altını başkalarını rahatsız etmeden kolayca temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap