1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

Beşinci Nesil Jet Savaş Uçakları Özellikleri Neler?

Beşinci Nesil Jet Savaş Uçakları Özellikleri Neler?
0

Beşinci nesil jet savaş uçakları günümüzde kullanılan ve savaş uçaklarının en gelişmiş versiyonlarını içeren modelleri oluşturuyor. Beşinci nesil öncesinde ise 4 ile 5 arasında geçiş aşamasını oluşturan 4,5 nesil jet savaş uçaklarına bakmak gerekiyor.

4,5 Nesil Jet Savaş Uçakları Özellikleri Neler?

1990’lı yıllarda geliştirilen jet savaş uçakları 4,5 nesil olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem soğuk savaşın bitişi ile yeni bir sürecin başladığını ifade etmektedir ve özellikle askeri harcamaların da önemli ölçüde düşüş yaşaması savaş uçaklarında geliştirmeleri de kısıtlamıştır. Bunun yanında pek çok araştırma ve geliştirme programı da durdurulmuştur. Yeni uçakların bu dönemde dizayn edilmesi yerine dördüncü nesil savaş uçakları arasında geliştirme ve iyileştirmeler yapıldı. Buna göre mikroçip ve yarı iletken teknolojiler ile bilgisayarların, aviyonik sistemlerin ve diğer uçuş sistemlerin de özellikleri arttırıldı.

Bu dönemde en çok ilerleme ise görünmezlik teknolojisinde oldu. Görünmezlik teknolojisinde özellikle radar kesit alanın azaltılmasına yönelik olarak radar emici malzeme ve teknikler kullanıldı. Bu dönemde jet uçaklarına AESA olarak bilinen aktif tarama radarlarının ta entegrasyonu yapıldı. Ayrıca bu dönemde motor transtının yönlendirmesi de sağlandı.

Bu nesil uçaklara Fransız yapımı Rafale 2000, İsveç yapımı Saab Jas 39 ve ABD yapımı F-15, F16 ve F18 örnek olarak gösterilebilir.

5 Nesil Jet Savaş Uçakları Özellikleri Neler?

Beşinci nesil jet savaş uçakları 2005 yılından günümüze kadar geliştirilen jet uçaklarını ifade eder. Özellikle 2005 yılında F22 savaş uçağının devreye girmesi yeni bir neslin başladığını göstermektedir. Bu dönemdeki uçaklar diğer önceki nesillere göre en büyük farkları ağ merkezli bir savaş ortamında görev alacak şekilde tasarlanmalarıdır. Durumsal farkındalığa katkı sunan gelişmiş sensörleri sayesinde jet uçağı etrafındaki hedefleri sürekli bir şekilde 360 derece olacak şekilde takip edebilmektedir. Aynı zamanda gelişmiş aviyonik sistemler de sahip olunan etkin veri elde etmeye ve iletmeye imkan vermesi sayesinde de durumsal farkındalığın daha da artmasına yol açmaktadır.

Motor sisteminde de önemli hız geliştirmeleri olan beşinci nesil uçaklar yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Bu modellere örnek olarak Çin yapımı J-20 ve ABD yapımı F-35 modelleri gösterilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap