1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim

Beyaz Delik Nedir?

Beyaz Delik Nedir?
beyaz-delik-nedir
0

Beyaz Delik Nedir?

Evrenimiz ile ilgili konularda meraklı iseniz sıkça kara delik terimini duyarsınız. Kara delikler madde e enerji yoğun bir şekilde sıkışıp kaçış hızının ışık hızını geçmesiyle oluşur. Evrenimizde ise her şeyin bir zıttı bulunmaktadır. Kara deliklerin zıttı olarak ise beyaz delik kavramı vardır. Kara delikler geniş bir matematiksel kuramlar içerisinde incelense de Einstein’in bahsettiği kuramlar ile astronotların keşfettiği beyaz ışık kütlelerini beyaz delik olarak adlandırmasının ardından bu yapıyı biraz daha detaylı incelersek;

Beyaz Delik Var Mıdır?

Einstein kara delikleri açıklarken kütle çekim alanı denkleminde solucan deliklerinden bahsetmektedir. Solucan deliklerinin sisteminde iki uç vardır. Bir uç ile diğer uç evrende iki noktayı ufuk noktalarından bağlamaktadır. Bu ucun biri kara diğer tarafı beyazdır. Bu zıtlık teorisinden esinlenerek elde edilmiş bir bilgidir. Lakin evrenin en gerçekçi bilimi olan matematik ise bu konuda denklem sağlamaları ile beyaz delik konusunda olmadığı yönünde sonuç veriyor. Matematiksel verilere göre solucan deliklerinde yapı çok kararsız olmalı ve oluştuğu an aynı şekilde yok olmalıdır. Ayrıca bu çözümler ise sonsuz olan kara delikler için geçerli olduğundan beyaz delik konusunun varlığı konusunda somut sonuçlar ortaya koyuyor.

Hawking radyasyonu ile uzayda kütle kaybına uğramayan kara delikler madde ile de etkileşime girmediği için kütle çekim gücü çöker. Çöken bu güç sonrasında oluşan normal kara deliklerde solucan delikleri oluşumu gözlemlenmiyor. Böyle bir şey oluşmadığı için zıttı olan beyaz deliklerde oluşmuyor. Kısacası beyaz delik kavramı şu anda bilinen bilimsel verilere göre yoktur.

Beyaz Delik Olsaydı Ne Olurdu?

Kara deliklerde kaçış hızının ışık hızını geçmesi sebebiyle sıkışma meydana gelmesi sebebiyle bu deliklerin içine girilseydi eğer çıkmak mümkün olmazdı. Teorik olarak elde ettiğimiz bu bilgi için beyaz delik olduğu zaman içine girmek mümkün olmadığını görüyoruz. Yani kara deliklerde görülen tüm teorik bilgilerin zıddı teorik olarak bilimde yer alan ak delikler için geçerlidir. Zaman kara delikte çok hızlı geçerken ak deliklerin içinde zaman kavramını durdurma şansına sahip olabilirdik. Böyle teorik veriler sürekli arttırılabilir. Lakin tüm bu teorilerin kabul edilebilmesi için matematik ve fizik alanında kanıtlanması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap