1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Bingöl’de Öğretmen ve Öğrencilerden İHA Projesi

Bingöl’de Öğretmen ve Öğrencilerden İHA Projesi
Bingölde öğretmen ve öğrencilerden iha projesi
0

İlk Uçuş Başarılı!

Bingöl’de öğretmen ve öğrenciler tarafından yapılan İHA’nın ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti. 

Bingöl’de öğretmen ve öğrenciler tarafından TEKNOFEST liseler arası İHA yarışması için yapılan projenin ilk uçuşu başarıyla gerçekleşti. Büyük bir sevinçle kutlanan bu başarı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle Bingöl Selahaddin Eyyübi Anadolu İmam Hatip Lisesinde kurulan STEM merkezi tarafından gerçekleştirildi. Bingöl İHA projesi ile tüm dikkatleri üzerine çekerek 2021 TEKNOFEST’in iddialı gruplarından biri olarak görülüyor.

2021 Eylül ayında TÜBİTAK tarafından düzenlenecek olan İHA yarışması TEKNOFEST kapsamında gerçekleşecek. TEKNOFEST’in her yıl olduğu gibi 2021 yılında da ziyaretçi rekoru kırması bekleniyor. Genç kesimin yoğun katılım gösterdiği projeler umutları yeşertmeye devam ediyor. Özellikle çağımızın üst düzey araçlarından biri olan İHA’lar büyük önem arz ediyor.

Bingöl’de hayata geçirilen İHA 180 santimetre kanat açıklığına ve 1200 gram ağırlığa sahip. 30 kilometre mesafe ve 180 metrede uçabilen İHA öğretmen Ahmet Bağbars ve öğrencilerinin yüzünü güldürmeyi başardı. Mesafe ve yükseklik olarak ciddi rakamlara ulaşan projenin çalışmaları devam ediyor.

Öğretmen Ahmet Bağbars, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sene Fırat Kalkınma Ajansı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle Bingöl STEM Merkezi’ni kurduklarını belirtti ve amaçlarının liselerde eğitim gören öğrencilerle proje odaklı takımlar kurup, STEM tabanlı eğitimler vermek olacağını açıkladı.

Ahmet Bağbars ve öğrencileri 2019 yılında girdikleri bir yarışmada da ikincilik elde etmişti. Bağbars, İHA projesi ile proje detaylarının nasıl tepki verdiğini de gördüklerini aktardı.

Bağbars, açıklamada:

“180 santimetre kanat açıklığına sahip İHA modeli yaptık. Bu durumun en büyük avantajı daha stabil ve yavaş uçmasıdır. Yaptığımız İHA, sabit kanatlı İHA olarak geçmektedir. Ülkemiz son yıllarda yaptığı projelerle bu alanda oldukça önemli bir güce sahip olmuştur. Biz de bu alanda öğrencilerimizi yetiştirmek istiyoruz. Hedefimiz, sadece İHA yapmak değil, aynı zamanda bunlara yapay zeka sistemleride yüklemek.” dedi.

Dilerseniz ”Hava Limanında Yasa Dışı Mining Skandalı” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap