1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Boeing 737-200 Denize Düştü

Boeing 737-200 Denize Düştü
0

Kazalar ile gündeme gelen Boeing 737-200 yeni bir kaza yaşadı. FAA tarafından yapılan açıklama kapsamında Boeing 737-200 kargo uçağı Hawaii’de havalandıktan kısa süre sonrasında denize düştü. Uçakta bulunan pilotlar ise kurtarıldı.

Boeing 737-200 Kargo Uçağı Düştü

Özellikle son dönemlerde adı sıklıkla kazalar ile gündeme gelen Boening firması yeni bir kaza ile gündeme geldi. Boeing 737-200 kargo uçağı yaşanan beklenmedik motor arızası sebebiyle ABD’nin Hawaii adası yakınlarında denize düştü.

Alınan bilgilere göre içinde iki kişi bulunan uçak ani şekilde motor arızası yaşadığı ve uçuşu tamamlayamayacak duruma geldi. ABD’nin Hawaii adasında bulunan Honolulu kentinin yakınlarında denize düşen uçakta can kaybının yaşanmaması sevindirici haber oldu.

Pilotlar Sağ Kurtarıldı

Boeing 737-200 düşüşü ile ilgili olarak alınan bilgiler kapsamında motor arızasının henüz neden kaynaklandığı bilinmiyor. Hawaii’de bulunan Kalaeloa Havaalanı’na sadece 3,2 kilometre uzaklıkta meydana gelen olay sonrasında ABD Sahil Güvenlik ekipleri ile helikopterler olay yerine hareket etti. İtfaiye tarafından yapılan müdahaleler sonrasında uçakta bulunan pilotlar hızlı şekilde kurtarıldı.

İlk yapılan açıklamalara göre kalkıştan bir süre sonra motor arızası yaşayan uçak acil iniş prosedürünü uygulamadan geri dönüş yaşadı ama geri dönüş sırasında havaalanına ulaşamayarak denize düştü. FAA tarafından yapılan açıklamada olayla ilgili olarak incelemelerin devam ettiği vurgulandı.

Boeing 737-200 özellikle kargo uçuşları için tercih edilen bir model olarak öne çıkıyor. Klasik dizinin ilk modeli olarak da kabul edilen modelde düzleştirilen bir alt taraf bulunuyor. Bu özellikle yakıt tasarrufu için önemli bir katkı sunduğu için daha kolay şekilde nakliye işlemlerinin yapılmasına olanak tanıyor. Ama modeldeki motor arızaları sık görülüyor ve bu durum da uçuş güvenliğini riske atarak çeşitli sorunların yaşanmasına yol açıyor. Daha önce de sadece 200 modeli için değil farklı 737 modelleri de kazalar ile gündeme gelmişti.

Bugüne kadar Boeing kazalarında 4000’e yakın kişi hayatını kaybederken pek çok yaralanan da bulunuyor. Bu yüzden Boeing yüklü miktarlarda tazminat öderken aynı zamanda marka imajına yönelik de kamuoyunda olumsuz gelişmeler yaşanabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap