1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

Boeing FA18 Teknik Özellikleri Neler?

Boeing FA18 Teknik Özellikleri Neler?
0

Avcı uçakları arasında Boeing FA18 özellikle ABD Hava Kuvvetlerinde aktif olarak kullanımı ile bilinmektedir. İkiz motoru, taşıyıcı özellikleri, çok amaçlı yapısı ile birlikte uçuş ve muharebe için gelişmiş özellikler göstermektedir.

Boeing FA18 Nasıl Geliştirildi?

Boeing FA18 avcı uçağı Super Hornet olarak bilinmektedir. Esasında Boeing FA18 tek bir tasarıma ait değil, daha önceden FA18 Hornet’in geliştirilmiş hali olarak kullanılmaktadır. Benzersiz kanat ve kuyruk yapısı ile birlikte tasarımı başlamıştır. ABD Hava Kuvvetleri tarafından talep edilen modelin geliştirilmesine 1993 yılında başlanmış ve uçak da 1995 yılında hizmete girmiştir. Özellikle deniz aşırı seferlerde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Modelin gelişmesinde Soğuk Savaş’ın sona ermesi ve Sovyetlerin yıkılışı etkisini göstermiştir. Özellikle donanma tarafından kolay kalkış ve iniş yapacak avcı uçaklarına ihtiyaç duyuluyordu. Bunun için de Boeing FA18 model geliştirilmeli başladı.

Geliştirilen modelde aviyonik, fırlatma koltukları, bilgisayar yazılımı gibi çağın gerekliliği olan özellikler ön planda tutuldu. İlk FA18, F15C’den esintiler taşıyordu ve biraz daha büyük boş bir ağırlık ile genişletilecekti.

İlk olarak 1995 yılında uçuş yapan Boeing FA18 bu test uçuşu sonrasında da seri üretime geçti. Düşük oranlı seri üretim 1997 yılında başladı ve deniz denemelerinin yapılması da 1999 yılına kadar sürdü. Testler toplamda 4600 uçuş saatini kapsadı ve 3100 test uçuşu yapıldı. Testler sonrasında ise uçak 2000 yılında onaylandı ve kullanıma dahil edildi.

Boeing FA18 Özellikleri Neler?

2006 yılında F14’ün ABD Hava Kuvvetleri’nden çıkarılması sonrasında popüler bir hale Boeing FA18 geldi. Bunda ise Boeing FA18 özellikleri etkili oldu. Özellikle donanma tarafından Boeing FA18 modelleri kolay şekilde kullanılıyordu. Daha sonraki yıllarda da uçağa çeşitli eklemeler yapıldı. Bu eklemeler kapsamında kokpit yapısı tamamen değişti ve dokunmatik ekran, kızılötesi, yeni füze uyarı sistemi, kapalı silah bölmesi, gelişmiş motorlar gibi değişimler söz konusu oldu.

Modelde 12 EWP, 12 AMRAAM ve 2 sidewinder aktif olarak bulunmaktadır. Standart füze taşıyan modelde havadan karaya Maverick füzelerini taşımak da mümkündür. Model aynı zamanda Avustralya Hava Kuvvetleri tarafından da günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. ABD ve Avustralya dışında ise kullanan ülke bulunmamaktadır.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap