İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
  3. Brezilyalı Futbol Takımını Taşıyan Uçağın Düşme Sebebi

Brezilyalı Futbol Takımını Taşıyan Uçağın Düşme Sebebi

featured

Pilot ve kontrol kulesi arasında geçen konuşmalar Brezilyalı futbol takımını taşıyan uçağın düşme sebebi hakkında bilgiler veriyor. Kayıtlarda pilotun elektrik arızasından bahsetmesi ve yakıtın bittiğini söylemesi bu feci kazanının oluşundaki ihmaller zincirini gözler önüne seriyor.

Pilot ve Kontrol Kulesi Arasında Geçen Telsiz Görüşmesi

Kolombiya’da gerçekleşen ve 71 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazada, pilot ve kontrol kulesi arasında geçen telsiz konuşmalarının bir kısmına ulaşıldı. Basında geniş yer bulan ses kayıtları, düşen uçağın pilotunun sorunların başlamasının hemen ardından kuleye verdiği bilgileri içeriyor.

Uçuş numarası, LaMia CP-2933 olan uçak, yakıtı bitmek üzere olduğu için öncelikli iniş izni istiyor. Kule görevlisi Bolivyalı pilottan talebini tekrar etmesini istiyor. Pilotun endişeli sesi kayıtlara yansırken uçağın radarda görünmüyor olması işlerin daha karmaşık bir hal almasına neden oluyor.

Elektrikleri Giden Uçak İniş Önceliği İstiyor!

Kazayla ilgili teknik soruşturma sürerken bir medyumun bu uçağın düşeceğini ve tüm sporcuların öleceğini tahmin etmiş olması da kazaya şüpheyle bakılmasını sağlıyor. Bolivya’nın Santa Cruz de la Sierra şehrinden Kolombiya’nın Medellin şehrine gide uçak 9’u mürettebat olmak üzere 81 kişi taşıyordu. Kazada 76 kişi hayatını kaybederken 5 kişi sağ kurtulmayı başardı.

Dağlık araziye düşen uçakta yaşanan ölümler sonrasında Brezilya’da 3 günlük yas ilan edildi. Final maçı oynamak için yola çıkan takımın kazası tüm dünyada büyük bir trajedi olarak kabul edildi. AIRPLAN SA yetkilileri tarafından yapılan açıklamada arıza kodlu mesaj alımından hemen sonra uçağın düştüğü belirtildi.

Aynı Uçak Daha Önce de Tehlike Yaşamış

Kolombiya’da düşen uçağın, kazadan hemen önce Arjantin Milli Takımını da taşıdığı ortaya çıktı. Chapecoense takımı 2014 yılında 1.lige çıkmış ve hem sporcular hem de taraftarlar bundan dolayı büyük memnuniyet duymuştu.

Bolivya’da yayınlanan ve yüksek tirajlı bir gazete olan Deber’in muhabirinin iddiasına göre, kalkış öncesi pilotun bir havalimanı çalışanı tarafından uyarıldığı bilgisi uçağın yakıtının bitme ihtimalinin önceden hesaplandığını gözler önüne seriyor. Uçakta tedbir amaçlı ilave yakıt bulundurmayan pilot, kazanın en önemli sorumlusu olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap