1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Bu Uçakların Sahipleri Çıkmıyor!

Bu Uçakların Sahipleri Çıkmıyor!
SİVİL HAVACILIĞA KAPATILAN ATATÜRK HAVALİMANI APRONUNDA BULUNAN UÇUŞ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ, HACİZLİ VE HURDA UÇAKLARIN SAHİPLERİ ÇIKMIYOR. İÇLERİNDE TÜRK HAVACILIK ENVANTERİNE GİREN TEK ANTONOV AN-12 TİPİ HAVA ARACININ DA YER ALDIĞI 12 UÇAĞIN SON DURUMU HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ. (AHMET FARUK SARIKOÇ/İSTANBUL-İHA)
0

Sivil havacılığa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü bitirmiş, hacizli ve hurda uçak ların sahipleri bir türlü çıkmıyor. İçlerinde Türk Havacılık envanterine giren tek Antonov An-12 tipi hava aracının da yer aldığı 12 uçağın son durumu havadan böyle görüntülendi..

İstanbul Havalimanı ‘nın açılmasıyla 4 Nisan 2019’da sivil uçuşa kapatılan Atatürk Havalimanı apronunda bulunan uçuş ömrünü tamamlamış, hacizli ve hurda uçaklar adeta çürümeye terk edilmişti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından terk edilen uçakların sahipleri tarafından alınması için tanınan 30 günlük süre ağustos 2019 itibariyle dolmuştu. Ekim 2019 tarihinde havalimanında 17 sahipsiz uçaktan 1 tanesinin sahibi başvuruda bulundu. Konma-konaklama ücretleri ile vergi borçları ödendikten sonra söz konusu uçak sahibine teslim edildi. Geri kalan 16 uçağın ise ihale süreci devam ediyor.

Hurda ya ayrılan hava araçları için yapılacak değer tespit çalışmalarının ardından uçakların açık arttırma ile satışa çıkacak. İhale ile satılacak hava araçlarının üzerinde bulunan ipotek ve haciz bedeli de fiyata eklenecek. Satıştan itibaren 5 yıl içinde uçakların hak sahiplerinin müracaatları halinde ilgililerine iade edilecek. Bu süre zarfında herhangi bir müracaatın olmaması durumunda uçakların satışından alınan söz konusu bedel Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kasasına girecek.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap