İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. Çin Roketi Nereye Düşebilir, Roket Yakından Takip Ediliyor
Trendlerdeki Yazı

Çin Roketi Nereye Düşebilir, Roket Yakından Takip Ediliyor

featured

Çin roketi olarak son günlerde kamuoyu tarafından bilinen roketin kontrolden çıkması sonrasında dünyada bir yere düşme ihtimali merak ediliyor. Çin’in uzay programı kapsamında yollamış olduğu ilk modülü taşıyan roket gövdesinin kontrolden çıkmış olduğu yönündeki haberler sonrasında Pentagon roketi yakın takibe aldı.

Çin Roketi Nereye Düşebilir?

Pentagon tarafından Çin roketi için yakın takip başlatıldığı öğrenildi. Çin tarafından geçen hafta fırlatılmış olan roketin enkazının hafta sonu dünyaya düşeceği belirtildi. Avrupa Uzay Ajansı da enkaz parçalarının 41’inci kuzey ve güney enlemleri arasında bir bölgeye düşebileceğini ifade etti. Bu durumda Türkiye’nin pek çok kenti de potansiyel risk altında bulunuyor.

Pentagon’a bağlı olan Uzay Komutanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Los Angeles yakınlarında olan 18. Uzay Kontrol Filosu’nun Long March 5B roketini yakından takip edildiği ifade edildi. Filo, uzayda çoğu yörüngede olan 27 binden fazla roket takibini gerçekleştiriyor.

Söz konusu açıklamada kontrol filosunun internet sitesi üzerinden güncel bilgileri paylaştığı da açıklandı. Ancak komutanlık tarafından yapılan açıklamada roketin enkazının tam olarak nereye düşebileceğinin henüz belli olmadığı ifade edildi.

Roketin Düşme İhtimali Yüksek Olan Yerler Neresi?

Konuyla ilgili olarak açıklamalar yapan Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde görevli olan Jonathan McDowell Çin roketinin düşmesi ile ilgili olarak tam olarak yer saptanmadığını ifade etti. Özellikle roketin enkazının atmosferden yanmaktan kurtularak düşüş göstereceğini fakat büyük bir ihtimalle de okyanusa düşmesinin beklendiğini aktardı. Ayrıca daha önceden Mayıs 2020 yılında da yine Çin’e ait olan bir roket kontrolden çıkarak Fildişi Sahili’ne düşmüş olduğundan McDowell bu konuya da değindi ve roketin yerleşim yerlerine düşme ihtimali olduğundan da bahsetti.

Çin ise konuyla ilgili olarak ilk kez açıklama yaparak uzay programlarının karalanmaya çalışıldığını ve haberlerin “batının uydurması” olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Roketin bir yere çarpmayacağını ifade eden açıklama aynı zamanda uzay programının da sağlıklı bir şekilde ilerlediğini de vurguladı. Long March 5b roketi 53,7 metre uzunluğunda ve 22 ton ağırlığa sahip. Üç gün önce uzaydayken kontrolden çıktığı haberleri yayınlanmıştı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap