1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
Trendlerdeki Yazı

Çin Uzay Programı Kapsamında Gönderilen Roket Kontrolden Çıktı

Çin Uzay Programı Kapsamında Gönderilen Roket Kontrolden Çıktı
0

Çin Uzay Programı kapsamında geçen günlerde uzaya gönderilen roketin kontrolden çıktığı öğrenildi. Çin’in ilk uzay istasyonu görevi için göndermiş olduğu ve modül taşıyan roketin gövde kısmında büyük bir sorun oluştu.

Çin Uzay Programı İçin Olumsuz Gelişme

Geçen günlerde Çin uzay programı kapsamında uzaya gönderilen ve içinde Tienhı modülünü taşıyan roketin kontrolden çıktığı öğrenildi. Saatte 27 bin 600 kilometre hız ile dünyanın etrafında dönmekte olan gövdenin atmosferden geçiş yapan parçalarının nereye düşüş yapacaklarının bilinmiyor oluşu endişelere neden oldu. Çin,  ilk uzay istasyonunu kurabilmek için 29 Nisan’da önemli bir adım atmış ve modülünü uzaya yollamıştı. Long March 5B Y2 ismindeki modülü taşıyan roketin ise kontrolden çıkmış olması endişeleri beraberinde getirdi. Kontrolden çıkan roketin parçalarının 10 Mayıs civarında dünyaya henüz belirlenmeyen bir konuma düşüş yapabileceği ifade edildi.

Dünya Etrafındaki Dönüşünü Sürdürüyor

Kontrolden çıkan roketin dünya etrafında dönmeye başladığı öğrenildi. Başarıyla fırlatma sonrasında Tienhı modülü 492 saniye süren uçuş sonrasında fırlatıcının ana aşamasından ayrılmış ve planlandığı gibi yörüngesine girmişti. Roketin ana gövdesinin de daha önceden olduğu gibi okyanusta planlanan bir bölgeye düşmesi hedefleniyordu. Ancak roket kontrolden çıkarak dünya etrafında dönmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi’nden Jonathan McDowell açıklamalar yaparak 21 ton ağırlığında ve 30 metre uzunluğunda olan bu roketin parçalarının yerleşim yerlerine düşebileceği uyarısında bulundu.

Yerleşim Bölgelerine Düşebilir

Çin uzay programı kapsamında uzaya gönderilen roketin kontrolden çıkması üzerine ise uzmanlar tarafından yapılan açıklamada roketin yerleşim yerlerinin üzerine düşme ihtimali bulunuyor. Buna göre McDowell’ın açıklamalarında roket ABD’nin New York şehrine, İspanya’nın başkenti Madrid’e ya da Yeni Zelanda’da bir bölgeye düşebilir. Söz konusu alanın okyanus olması halinde de yine roketten kopan parçaların yerleşim yerlerine düşme ihtimali bulunuyor. Eğer bu durum gerçekleşirse yakın zamanda büyük bir felaket senaryosu gerçekleşmiş olabilecek. McDowell açıklamalarında Çin’in daha önceki denemelerinde de kontrolü kaybettiğini ve son roketin Fildişi Sahili’nde birçok binaya zarar vermiş olduğundan bahsetti. Roketin nereye düşeceği ise ABD tarafından yakından takip ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap