1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

De-İcing Nedir? Neden Yapılır?

De-İcing Nedir? Neden Yapılır?
Air Canada planes get de-iced on the tarmac by crews at Pearson International Airport in Toronto. Toronto is back under a cold weather alert, causing yet more flight delays and travel havoc. January 20, 2014. (Rene Johnston/Toronto Star/Getty Images)
0

Uçakların buzlanmaya karşı özellikle kış aylarında hemen hemen her sefer öncesi “De-Icing” işlemi uygulanıyor. Uçaklar, sefer öncesinde pist başı yaptığında alkol ve glikozdan oluşan kimyasal maddeyle düzgün ve titiz bir şekilde yıkanıyor.

Şuan, kış aylarında olduğumuz için Türk hava yolları firmamız dahil bir çok firma bu işlemi uygulamaktadır.

Alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan “De-Icing” işlemiyle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı koruma sağlıyor. Sefere çıkacak uçaklar, “De-Icing” işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Kanatlar ve gövde üzerindeki gizli buzlanmayı çözen alkol ve glikoz karışımı sıvı, uçağa forklift üzerindeki operatör tarafından püskürtülüyor.

Bu yapılan işlemle, uçağın özellikle kanat, motor, kuyruk ve gövdesi püskürtülen kimyasal karışımla buzlanmaya karşı korunuyor.

“De-Icing” işlemi hava durumuna göre kısa sürede özelliğini kaybettiği için bu işlem sefere gidecek uçakların yanı sıra seferden dönen uçakların üzerindeki kar ve buz kütlelerinin temizlenmesinde de kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap