İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler
  3. Elektrikli Uçak Çalışmalarına NASA Hız Veriyor
Trendlerdeki Yazı

Elektrikli Uçak Çalışmalarına NASA Hız Veriyor

featured

Elektrikli uçak modellerine NASA’nın hız vereceği öğrenildi. Bu kapsamda ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA özellikle gelecek yıl araştırma sahasında uçaklarda elektrik enerjisinin kullanılmasına yönelik olarak yapacağı çalışmalara hız kazandırmış olacak. Bu sayede uçaklar için de yeni bir dönem başlayabilir.

Elektrikli Uçak Çalışmaları Hız Kazanıyor

NASA tarafından yapılan açıklamada havacılık sektöründe son zamanlarda artış gösteren karbon salınımına yönelik çalışmaların yapılacağı belirtildi. Buna göre NASA karbon salınımının azalması için uçaklar üzerinde yürütmekte olduğu çalışmalara da hız vermiş olacak. Bu bağlamda ise gelecek yıl Mojave çölünde yeni nesil olan elektrikli uçak sistemlerinde önemli aşamalar kaydetmeyi bekliyor. Hava araçlarının jet yakıtı yerine bataryalar ile çalışmasını ön gören projede NASA, bu alanda hizmet sağlayan şirketler ile de görüşmeler yapacak.

Herhangi bir zorluk ya da aksilik çıkmadığı halde ise 15 yıl içerisinde elektrikli uçuşların yaygın hale getirilmesi hedefleniyor. NASA araştırma merkezinde görevli olan Jim Heidmann yapmış olduğu açıklamada; “Endüstriye bakıldığında elektrikli uçak fikri ile alay ettikleri görülüyordu fakat artık durum böyle değil, üstelik çok ilgililer,” dedi.

Ancak bu konuda belirli zorluklar bulunuyor. Şimdilik Boeing 737 tipi bir uçağın elektrik ile uçabilmesi için neredeyse kendisi kadar büyüklükte olan bir bataryaya sahip olması gerekiyor. Bunun 737 tipi uçaklar için şimdilik mümkün olmadığını ifade eden yetkililer, elektrikli uçakların öncelikle daha küçük yapıda olan uçaklar için deneneceğini ve daha sonraki teknolojik gelişmelere bağlı olarak büyük tipte olan uçaklara da uygulanacağını söylediler.

Elektrikli Uçak Nedir?

Elektrikli uçak tanımı itibariyle elektrik enerjisi ile çalışan uçaklardır. Aslında 1970 yılından beri elektrikli uçak fikri bulunmaktadır. Özellikle elektrikli uçaklar, planör tipi uçaklarda yaygın olarak da bulunmaktadır. Aynı şekilde drone ya da insansız hava araçları da yine elektrikli uçak olarak kabul edilebilirler. Elektrikle çalışan bir uçakta ilk insanlı uçuş 1973 yılında gerçekleşti. Özellikle 2015 yılında Solar Impulse 2 yani güneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turu yaparak büyük bir ün kazanmıştı. NASA’nın yürüttüğü projede ise gece ve gündüz uzun mesafeler kat edecek elektrikli uçaklar hazırlanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap