1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. En Büyük Teleskoplardan Olan Arecibo Çöktü!

En Büyük Teleskoplardan Olan Arecibo Çöktü!

featured

Bir zamanlar dünyanın en büyük teleskobu olan Porto Riko’daki Arecibo teleskobu çöktü.

57 yıl gibi bir süre faaliyette olan teleskobu destekleyen kablolardan ikisi ağustos ayında koptuktan sonra gözlem evi kapatılmıştı.

Radyo teleskobun 900 ton ağırlığındaki enstrümanları, 305 metre genişliğindeki yansıtıcı çanağın üzerinde 137 metre yükseklikte asılı bulunuyor. Pazartesi gecesi 305 metre yükseklikteki enstrümanlar düşerek yansıtıcı çanağa zarar büyük bir zarar verdi.

Meydana gelen olayda kimse yaralanmadı.

Amerikan Ulusal Bilim Vakfı, (NSF) kasım ayında yaptığı açıklamada teleskobu destekleyen kablolardaki aşınmayı tamir etmenin çok tehlikeli olacağı için tamamen yıkılması gerekeceğini dile getirmişti.

Dünyada bu büyüklükteki sayılı teleskoplardan biri olan Arecibo, uzun bir süre dünya genelindeki bilim insanları tarafından uzaktaki gezegenleri incelemek, dünya için tehlike oluşturabilecek asteroidleri takip etmek ve uzayda muhtemel yaşam izleri ile ilgili ipuçları toplamak için kullanılmıştı.

NSF sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bu gelişmeden üzüntü duyduklarını, bilim insanlarına destek olmayı sürdürmek ve Porto Riko’daki halkla kurdukları yakın ilişkiyi devam ettirmek için çabalarının süreceğini duyurdu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap