1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

En Çok Can Kaybı Olan Uçak Kazaları

En Çok Can Kaybı Olan Uçak Kazaları
0

Uçak, günümüzde en hızlı ve en güvenilir ulaşım aracı olması sebebiyle birçoğumuz tarafından tereddütsüz bir şekilde tercih edilmektedir. Ancak nadir de olsa uçaklarda da çeşitli nedenlerle kazalar olabilmekte; bu kazalar yaralanmalar ve ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Tabii ki bu durum uçağın en güvenilen ulaşım aracı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Dünya Üzerinde Yaşanan Uçak Kazaları

Dünya üzerinde yaşanan birçok uçak kazası mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Havacılık tarihindeki en büyük kaza, 27 Mart 1977 tarihinde İspanya’nın Tenerife Adası’ndaki Los Rodeos Havalimanı’nda yaşanmıştır. Henüz kalkış aşamasında olan KLM Hava Yollarına ait bir Boeing 747 tipi uçak, pistten ayrılmamışken Pan Am Hava Yolları’na ait Boeing 747 tipi bir uçakla çarpıştı. Çarpışma sonucunda 583 kişi ölmüştür ve bu havacılık tarihinin en büyük kazasıdır.

  • 12 Ağustos 1985 tarihinde Tokyo Havaalanı’ndan kalkan Boeing 747SR-46 uçağının 12 dakika sonrasında dikey kuyruğunun büyük bir kısmı kopmuştur. 32 dakika sonrasındaysa tüm kontrolleri kaybedilen uçak Takamagahara Dağı’na çakılmıştır. Dünyanın en büyük ikinci uçak kazası sayılan olayda, 520 kişi ölmüştür ve 4 kişi yaralanmıştır.

  • 12 Kasım 1996 tarihinde Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi’nin batısındaki Charkhi Dadri köyünün üzerinde Kazakistan Hava Yolları’na ait Ilyushin Il-76 ile Suudi Arabistan Hava Yolları’na ait bir Boeing 747-100B gökyüzünde çarpışmıştır. Hiçbir kurtulanın olmadığı çarpışmada, toplam 349 yolcu yaşamını yitirmiştir.

  • 3 Mart 1974 tarihinde Türk Hava Yolları’na ait olan McDonnell Douglas DC-10 tipi uçak,düşük basınç sonucu yük kapısının patlamasından dolayı Paris’in kuzeyinde yer alan Ermenon ville Ormanı’na çakılmıştır. 13’ü mürettebat olmak üzere 333’ü yolcu toplam 346 kişinin yaşamını yitirdiği kazadan kurtulabilen olmamıştır.

  • 23 Haziran 1985 tarihinde Hindistan Hava Yolları’na ait Boeing 747-237B tipi uçak, Montreal-Londra-Delhi uçuşunu yaptığı sırada teröristlerin uçağa yerleştirmiş olduğu bombanın 9 bin 400 metre yükseklikte patlamasıyla birlikte parçalanarak Atlas Okyanusu’na çakılmıştır.Uçakta bulunan 329 kişinin tamamının hayatını kaybetmiş olduğu bu olay, havacılık tarihindeki en ölümcül bombalama eylemi olmuştur.

  • 19 Ağustos 1980 tarihinde Riyad Havalimanı’ndan kalktıktan 6 dakika sonra kargo kısmında çıkan yangın sebebiyle Suudi Arabistan Hava Yolları’na ait Lockheed l-1011-200 geri dönerek piste acil iniş yapmıştır. Havalimanı itfaiyesinin geç müdahalesi sonucunda uçakta bulunan 301 kişinin hepsi dumandan zehirlenerek yaşamını yitirmiştir.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap