1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

En Çok Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları

Sabiha Gökçen havaalanına iniş yaparken pistten çıkıp kaza yapan Pegasus havayolları uçağı dünyada gerçekleşen uçak kazalarına dikkat çekilmesine neden oldu. Havacılık devrinin en büyük kazası nerede, ne zaman oldu? İşte sorumuzun cevapları…

En Çok Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları
0

Havacılık devrinin en ses getiren kazası, 1977 yılında İspanya’da havaalanından kalmak üzere olan iki Boeing 747 uçağın çarpışmasıyla meydana geldi. Kaza sonucu 583 kişi vefat etti.

Dünya tarihinde benzer uçak kazaları yaşanmakta, bu kazalardan en çok can kaybı yaşanan uçak kazaları aşağıdaki gibi;

Tenerife Havaalanı Kazası

İspanya Tenefire Adası’ndan kalkış halinde olan KLM Hava Yolları uçağı Boeing 747 daha pist üzerindeyken bir başka hava yolu şirketine ait Boeing 747’yle çarpıştı. 583 can kaybı veren uçak kazası dünya tarihinin en büyük uçak kazasıdır.

Japonya 123 Sefer Sayılı Uçuş

Ağustos 1985’de Tokyo’dan kalkan uçak yaklaşık 12 dakika sonra dikey kuyruğunun kopmasıyla sarsıldı ve 32 dakika sonra tüm kontrolün kaybolmasıyla yakınındaki Takamagahara Dağı’na düştü. Dünyanın en çok can kaybı veren ikinci kazası olan bu kaza sonucu 520 kişi öldü ve 4 kişi yaralandı.

 

Charkhi Dadri Çarpışması

12 Kasım 1966’da Yeni Delhi’de Charkhi Dadri köyünün üzerinde Suudi Arabistan hava yollarına ait uçakla Kazakistan’a ait uçakla havadayken çarpıştı. Kazada yolcu ve personelden kimse sağ kurtulamadı ve 349 kişi öldü.

Türk Hava Yolları Sefer 981 Sayılı Uçuş

3 Mart 1974’de meydana gelen Mc-Donnell Douglas DC-10 uçağı düşük basıncın neden olduğu patlama ile Paris’deki Ermenonville isimli ormana düştü. 333ü yolcu, 13’ü personel toplam 346 kişinin öldüğü kazada hayatta kalan olmadı.

Hindistan’da Gerçekleşen Uçak Kazası

Montreal-Londra-Delhi uçuşunu yaparken Hindistan Hava Yolları’na ait uçak, terör örgütünün yerleştirdiği tespit edilen bombanın yaklaşık 10.000 metre yükseklikte patlamasıyla parçalanıp Atlantik Okyanusu’na düştü.Uçakta bulunan 329 kişinin hepsi yaşamını yitirdi. Bu yönüyle hava tarihinin en ölümcül bombalama ve uçak kazası oldu.En ölümcül uçak kazalarında son kazaya geldik.

Suudi Arabistan’a Ait Bir Uçak Kazası

1980 yılında Riyad havaalanından kalkmasının ardından birkaç dakika sonra uçağın bir kısmında yangın çıkması üzerine dönerek piste acil iniş yapıldı. Fakat itfaiyenin geç müdalahesi nedeniyle 301 kişi dumandan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetti.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap