1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler

En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler
0

Günümüzde film izlemeyi seven kişiler en iyi uçak kazası konulu filmler izleyebilmektedir. Bu filmlerin bazıları gerçek uçak kazalarını anlatırken bazıları ise uçak hikayelerinden esinlenilerek çekilen filmlerdir. Bu filmler gerek anlattıkları hikaye gerekse çekim kalitesi bakımından beğenilerek izlenmektedir. Uçak kazalarına yer veren en önemli filmlerden bazıları şunlardır; Sully, Flight, Alive, The Grey, Con Air, Final Destination, The Flight Of The Phoenix ve Concorde isimli filmlerdir.

Sully (2016)

Uçak kazasını anlatan en iyi filmlerden birisi olan Sully isimli film 2016 yılında çekilmiştir. Gerçek bir olayı anlatan filmin konusunu 2009 yılında New York şehrinde yaşanan uçak kazası oluşturmaktadır. Filmde uçağın kanadına kuşun girmesiyle uçağın arıza yapması ve uçağın pilotunun uçağı nehre indirmesi konu edilmektedir. Uçağın nehre indirilmesinden sonra yolcuların nehirde yaşadıkları kurtulma mücadelesi anlatılmaktadır. İzleyiciler tarafından çok beğenilen ve gerçeğine uygun şekilde çekilen filmde uçağın pilotunu başarılı oyuncu Tom Hanks canlandırmıştır.

Flight (2012)

Yaşanan uçak kazasını en iyi şekilde anlatan Flight isimli film 2012 yılında çekilmiştir. Uçak kazasının yaşandığı anı gerçekçi bir şekilde anlatan filmde düşmekte olan bir uçağı en az hasarla kurtaran pilot Whip ve hikayesi anlatılmaktadır. Whip uçağı kurtarmıştır ancak kazayla ilgili yapılan araştırmada alkollü olduğu ortaya çıkınca kazadan sorumlu tutulur.

Hava yolu şirketi ve uçak da yer alan yolcu yakınlarının açtığı davalarla mücadele eder. Pilot kazadan sorumlu olmadığını ve uçağı olabilecek en iyi şekilde kurtardığını ispat etmeye çalışır. Bu arada filmde uçak kazası dışında pilotun alkol nedeniyle yaşadığı sorunlara ve ders çıkarmasına filmde yer verilmiştir. Filmde uçağı kurtaran pilotu Denzel Washington canlandırmıştır.

Alive (1993)

Uçak kazalarını en iyi şekilde anlatan filmlerden birisi de 1993 yılında çekilmiş olan Alive isimli filmdir. Film gerçek hayattan esinlenilerek çekilmiş bir filmdir. Filmde Uruguay’da bulunan ve kolej öğrencilerinden oluşan rugby takımının turnuva için Şili’ye gitmek üzere bindikleri uçağın And dağlarına çarparak kaza yapması anlatılmaktadır. Yaşanan kaza sonrası uçakta bulunan 45 kişiden hayatta kalanların And dağlarında yaşayabilmek için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Bulundukları And dağında hava şartları zor olduğu için kaza sonrası verdikleri kayıplar ve hayatta kalma mücadeleleri etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır. Kazadan kurtulan Nando Parrado ve Canessa isimli öğrencilerin kendilerine yardım edecek birini bulmak amacıyla yola koyulmalarını ve sonunda kurtarılmalarını anlatmaktadır. Gerçekte yaşanan uçak kazasını anlatan ve yarı belgesel özelliğinde çekilen filmde yer alan sahneler 1972 yılında yaşanan kazadan sağ olarak kurtulan kişilerin yazdıkları kitaplardan da esinlenilerek anlatılmıştır. Kaza sonrası And dağlarında kalan kişiler mücadelelerini anlattıkları kitaplarda kazada ölen arkadaşlarının etlerini yiyerek hayatta kaldıklarını da anlatmışlardır. Filmde başrolleri Ethan Hawke ve Josh Hamilton canlandırmıştır

Con Air (1997)

Nicolas Cage ve John Cusack’in başrolünde olduğu sıra dışı bir uçak kazasına sahip aksiyon filmi. Suçluların başka bir hapisaneye nakli sırasında bir suçlu uçağın kontrolünü ele geçirir ve olaylar gelişir.

United 93 (2006)

2009 yılında gerçekleşen New York Uçak Kazası’nı anlatan gerçek bir hikaye. Yaşanılan olayı ve doğal olarak da filmin nasıl ilerleyeceğini bilmeme rağmen çok etkilendiğim bir yapım oldu. Tom Hanks’in mükemmel bir oyunculuk çıkardığı, son derece akıcı bir film. Konusu ise kısaca şöyle:

New York’tan kalkan bir Airbus A320 bir kaz sürüsüne çarpar ve iki motoru da arızalanır. Pilot Chesley Sullenberger kısa bir sürede 155 kişinin kaderini belirleyecek bir karar vermek zorundadır. Gerçek hikayelere dayanan filmlerden hoşlananların kaçırmaması gereken bir yapım.

Final Destination (2000)

Korku türündeki Son Durak serisinin ilki olan film korkunç bir uçak kazasıyla başlıyor. Bir grup lise arkadaşı Paris’e geziye gitmektedir. Alex rüyasında uçağın düştüğü görür ve arkadaşlarına uçağın gerçekten düşeceğini söyler. Arkadaşları ona inanmaz ama kaza gerçekleşir. Alex kazayı bir kaç arkadaşıyla beraber atlatır ancak ölüm peşlerini bırakmaz. Bol görsel efektli ölüm sahnesi izlemek isteyenler kaçırmamalı.

Uçuş Planı (Flight Plan)

Bu filmde bir uçak kazası ya da uçak kaçırılması izlemiyoruz ama ilginç bir hikayeyle karşı karşıya olduğumuz kesin. Kyle Pratt, eşini Berlin’de kaybettikten sonra kızıyla birlikte New York’a gitmek için uçağa biner. Yolculuk esnasında uyuyakalır ama uyandığında kızını yanında bulamaz. Tabii bu sırada biz izleyenler Kyle’ın yerinde olduğumuzu düşünüp gerim gerim geriliriz. İşin kötü yanı, hostesler Kyle’a yanında uçuşun başından beri bir çocuk olmadığını söylerler. Hatta kadına aklını yitirmiş biriymiş gibi davranırlar. Filmin sonuna kadar hop oturup hop kalkıp Kyle’ın bütün bu olanların gerçek yüzünü keşfetmesini izleriz. Bir daha kimse uçakta kimse yanında çocuğu varken uyuyakalmayacak bu filmden sonra.

Lost (2004)

Oceanic havayollarına ait 815 sayılı sefer uçuşundaki Boeing tipi uçağın geçirdiği kaza, 6 sezona, 118 bölüme, yüzlerce komplo teorisine,  binlerce insanın lotoda “4 8 15 16 23 42″ sayılarını oynamasına, yüzbinlerce fanatik hayrana ve uykusuz geçen sayısız gecelere neden olmuştu. Spoiler verenle arkadaşlığı kestiğimiz dizi, artık gerçek bir efsane…

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap