En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler

Günümüzde film izlemeyi seven kişiler en iyi uçak kazası konulu filmler izleyebilmektedir. Bu filmlerin bazıları gerçek uçak kazalarını anlatırken bazıları ise uçak hikayelerinden esinlenilerek çekilen filmlerdir. Bu filmler gerek anlattıkları hikaye gerekse çekim kalitesi bakımından beğenilerek izlenmektedir. Uçak kazalarına yer veren en önemli filmlerden bazıları şunlardır; Sully, Flight, Alive, The Grey, Con Air, Final Destination, The Flight Of The Phoenix ve Concorde isimli filmlerdir.

Sully

Uçak kazasını anlatan en iyi filmlerden birisi olan Sully isimli film 2016 yılında çekilmiştir. Gerçek bir olayı anlatan filmin konusunu 2009 yılında New York şehrinde yaşanan uçak kazası oluşturmaktadır. Filmde uçağın kanadına kuşun girmesiyle uçağın arıza yapması ve uçağın pilotunun uçağı nehre indirmesi konu edilmektedir. Uçağın nehre indirilmesinden sonra yolcuların nehirde yaşadıkları kurtulma mücadelesi anlatılmaktadır. İzleyiciler tarafından çok beğenilen ve gerçeğine uygun şekilde çekilen filmde uçağın pilotunu başarılı oyuncu Tom Hanks canlandırmıştır.

Flight

Yaşanan uçak kazasını en iyi şekilde anlatan Flight isimli film 2012 yılında çekilmiştir. Uçak kazasının yaşandığı anı gerçekçi bir şekilde anlatan filmde düşmekte olan bir uçağı en az hasarla kurtaran pilot Whip ve hikayesi anlatılmaktadır. Whip uçağı kurtarmıştır ancak kazayla ilgili yapılan araştırmada alkollü olduğu ortaya çıkınca kazadan sorumlu tutulur.

Hava yolu şirketi ve uçak da yer alan yolcu yakınlarının açtığı davalarla mücadele eder. Pilot kazadan sorumlu olmadığını ve uçağı olabilecek en iyi şekilde kurtardığını ispat etmeye çalışır. Bu arada filmde uçak kazası dışında pilotun alkol nedeniyle yaşadığı sorunlara ve ders çıkarmasına filmde yer verilmiştir. Filmde uçağı kurtaran pilotu Denzel Washington canlandırmıştır.

Alive

Uçak kazalarını en iyi şekilde anlatan filmlerden birisi de 1993 yılında çekilmiş olan Alive isimli filmdir. Film gerçek hayattan esinlenilerek çekilmiş bir filmdir. Filmde Uruguay’da bulunan ve kolej öğrencilerinden oluşan rugby takımının turnuva için Şili’ye gitmek üzere bindikleri uçağın And dağlarına çarparak kaza yapması anlatılmaktadır. Yaşanan kaza sonrası uçakta bulunan 45 kişiden hayatta kalanların And dağlarında yaşayabilmek için verdikleri mücadele anlatılmaktadır.

Bulundukları And dağında hava şartları zor olduğu için kaza sonrası verdikleri kayıplar ve hayatta kalma mücadeleleri etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır. Kazadan kurtulan Nando Parrado ve Canessa isimli öğrencilerin kendilerine yardım edecek birini bulmak amacıyla yola koyulmalarını ve sonunda kurtarılmalarını anlatmaktadır. Gerçekte yaşanan uçak kazasını anlatan ve yarı belgesel özelliğinde çekilen filmde yer alan sahneler 1972 yılında yaşanan kazadan sağ olarak kurtulan kişilerin yazdıkları kitaplardan da esinlenilerek anlatılmıştır. Kaza sonrası And dağlarında kalan kişiler mücadelelerini anlattıkları kitaplarda kazada ölen arkadaşlarının etlerini yiyerek hayatta kaldıklarını da anlatmışlardır. Filmde başrolleri Ethan Hawke ve Josh Hamilton canlandırmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler için yorumda bulun

    En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En İyi Uçak Kazası Konulu Filmler için ilk yorumu yapabilirsin.