İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. En İyi Uzay ve Bilim Kitapları

En İyi Uzay ve Bilim Kitapları

featured

Stephan Hawking Zamanın Kısa Tarihi

Stephan Hawking’in yaptığı kuramları doğrulayan nitelikte yazılmış kitaptır. Evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran yazarın bulgularına bağlı olarak belirtmiş olduğu uzay zaman dokusundaki kırışıklıkları bildiren Kozmik ArdalanKaşifi COBE uydusunun son bulguları da içinde bulunmaktadır. 1988’den bu yana başyapıt olarak değerlendirilmektedir. Kırk dilde yazılan eser dokuz milyonun üzerinde baskı yapmıştır.

Carl Sagan Kosmos

İnsanın temel duygularından biri olan meraktan yola çıkan Carl Sagan, kurulan uygarlık içerisindeki değerini anlatmakta ve aynı zamanda insanların geçmişten bu güne kadar merak edilen her sorunun cevabını veriyor. Bununla birlikte Gezegenler, Galaksiler, Yıldızlar, Karadelik, Kuasar ve Atarcalar hakkında bilgi verirken bunları öyküleştirerek öncü bilim adamlarının görüşlerine yer vermiş insanlığa gerçeği hem anlayıp hem de anlatma düşüncesiyle kaleme almıştır.

Stephan Hawking Büyük Tasarım

Stephan Hawkin ve LeonardMlodinow iki ünlü fizikçinin kaleme aldığı BantamBooks yayınevi tarafından basılan bilim kitabıdır. Evrenin köklerini açıklarken Tanrının araya sokulmasını gereksiz olduğunu söyler. Kitapta dünyanın oluşumunun Büyük Patlama (BigBang) sonucu oluştuğunu söylemektedir. Bilimsel bilgilerinin tarihlerini sorgulamaktadır.

C.CollinsPeterson Evren 101

Yıldızları ve gökyüzünü akıcı bir dille ele alan CollinsPeterson sıra dışı bilgileri anlatmaktadır. Ele aldığı diğer konular,  Büyük Patlama ( BigBang), Newton,  Kara Delikler, Samanyolu Galaksisi bunun dışında Leavit gibi başarılı olmuş bilim kadınlarından bahsetmektedir. Kitabın içeriğinde bulunan resimler, tablolar ve astronomik bilgiler bulunmaktadır.

Albert Einstein Benim Gözümden Dünya

Albert Einstein’ın yaşadığı dünyaya karşı geliştirdiği bilimsel bakış açısıyla esprili bir dille anlatımı etkileyici ve zekice yapılan gözlemlerini anlatmaktadır. Konular arasında ‘’İyi – Kötü’’ , ‘’Aktif – Pasif’’ , ‘’Azınlıklar’’, ‘’ Din ve Bilim ‘’ , ‘’ Arap’a Mektuplar ‘’ ve ‘’ Din ve Bilim’’ gibi konu başlıkları kaleme alınmıştır.

Richard P. Feynman Fizik Yasaları Üzerine

Fiziği fizikçi olmayanların da anlayabileceği bir dille ele alarak değişik bir anlatımla dile getirmiştir. Klasik fizikçilerin denklem kullanarak anlattıkları oluşumları denklem kullanmadan yalnızca resmederek anlatır.

Douglas Adams Otostopçunun Galaksi Rehberi

Galaksiyi keşfe çıkaran büyük bir hayal gücü ile absürd komedinin bir araya gelmesiyle oluşan eser kurgusuyla düşündürürken bilgi veriyor.

Robert A. Heinlein Ay Bir Zalim Sevgilidir

Ay, Dünya’dan kontrol edilen otoriteye karşı olarak sadece mahkum ve sürgünlerin gittiği bir yer haline gelmiştir. Ay’ da yaşanan isyan ve devrimin hikayesidir. Ay Bir Zalim Sevgilidir siyaset, teknoloji, tutku, insanlık, mizah ve özgür yaşamlara adanmışlığın öncüsü başyapıttır.

Richard P. Feynman Her Şeyin Anlamı

Richard P. Feynman, Washington Üniversitesinde yapmış olduğu konuşmaları bir vatandaş olarak yaptığı değerlendirmeleri bu eserinde kaleme almıştır. Konu başlıkları, başkalarının zihnindekileri anlama, istatistik, duanın iyileşme üzerinde şüpheli etkisi, bilim ve din arasındaki çelişkiler, yaratıcılığın bilideki yaşamsal rolünü, bilimsel gerçeğe ulaşmada şüphenin ve kesinsizliğin işlevini dürüst politikacıların neden başarılı olamadıklarını anlatmaktadır.

Stefan Hawking Kara Delikler

Evrenin sırlarını çözerken kara deliklerin anlaşılması gerektiğini bu sayede uzay zamanın sırlarına ulaşılabileceğini ifade etmiştir. Yalın bir dille kaleme alınan eser büyük bir zeka ürünü olduğunu kanıtlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap