1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

En Riski Havaalanları

En Riski Havaalanları
0

En Riskli Havaalanları

Uçakların iniş için kullandıkları pistler, havaalanları güvenli olmaları ile bilinir. Lakin dünyanın çeşitli coğrafyalarında yer alan bazı havaalanları çevre koşulları ve farklı nedenlerden dolayı oldukça riskli alanlar olabilmektedir. Bazı havaalanlarına sadece o havaalanı için çıkartılan özel eğitimli pilotların iniş yapabildiği en riskli havaalanları listemizde oldukça ilginç limanlar ile karşılaşacaksınız. İşte o havalimanları ;

6) Sint Maarten Havalimanı

Karayip adalarının Hollanda sömürgesi altındaki olan bölgede yer alan Princess Juliana Havaalanı kısa pisti ve adanın oldukça küçük olmasından kaynaklı en riskli havaalanları listesine son sıradan giriş yapıyor. Pisti tehlikeli kılan ise oldukça kısa olmasından dolayı iniş yapmak isteyen uçakların pistin hemen yanı dibinde bulunan plajın üstünde 2 3 metre yükseklikte uçuyor olması. Güneşlenirken 10 insan boyunda bir uçağın üstünüzden geçtiğinizi düşünsenize..

5) Agatti Havalimanı

Hindistan’ın açık sularında yer alan ve okyanus suları ile çevrili olan Agatti Havalimanı, riskli havalimanları arasında ölüm pisti olarak adlandırılarak tehlikesini pilotlara ilk seferden tanıtmayı oldukça iyi başarmış durumda.

4) Cebelitarık Havalimanı

En riski havaalanları konusunda Cebelitarık Havalimanı ilginç bir konuma sahiptir. 1939 yılından beri kullanılan havalimanı şehrin en işlek caddesinin hemen yanı başında ve şehre 500 metre mesafe uzaklıkta yer alıyor. Şehirle o kadar iç içe olmuş durumdaki uçaklar indiği zaman arabalar için trafik ışıkları kırmızı yanıyor.

3) Svalbard Havalimanı

Kuzey buz denizinin en kuzeyinde bulunan Svalbard havalimanı özel bir yöntemle dondurulmuş toprak ile hazırlanmış yapay buzula sahip bir havalimanıdır. Pilotlar için inişin oldukça zor olduğu havalimanında küresel ısınma sebebiyle buzların erimemesi noktasında önemli bir çalışma yapılmaktadır.

2) Tenzing Hillary Havalimanı

Everest Dağı ile meşhur Nepal’in 2900 metre rakım yüksekliğindeki havalimanı yeri konumundan oldukça iyi olsa da risk oluşturan etken havalimanı pistinin bir ucu Everest dağına çıkarken diğer tarafı uçuruma çıkmaktadır. Pilotların tehlike yaşamaması için pisti her daim tutturmaları gerekmektedir.

1) Barra Havalimanı

En Riski Havaalanları konusunda listenin birinci sırası hiç şüphesiz Barra pistidir. İskoçya’da bulunan Barra Havaalanı, deniz sularının git gel yapması ile pistin kaybolması ve ortaya çıkması bir oluyor. Sular yükseldiği zaman kumlardan oluşan pist ortadan kayboluyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap