1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

En Yaygın Uçak Kazası Nedenleri

En Yaygın Uçak Kazası Nedenleri
0

Uzun bir süreden beri pek çok insan, seyahatleri için uçağı tercih etmekte olup bu ulaşım aracıyla birlikte hızlı ve güvenli bir yolculuk yapma imkanını elde etmektedir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı uçuşlar sırasında kaza meydana gelebilmekte ve bu kazalarda can kayıpları yaşanabilmektedir. Bu bağlamda uçak kazası nedenleri pek çok insan tarafından merak edilen konuların başında yer almaktadır. Peki uçak kazaları neden meydana gelir? Uçak kazalarında ölüm riskini arttıran faktörler nelerdir?

Uçak Kazası Nedenleri Nelerdir?

Uçak kazalarının meydana gelmesi noktasında temelde 3 farklı kategori ön plana çıkmaktadır. Bu kategorilerin her biri için farklı alt başlıklar bulunmakla birlikte kazaların oluşmasında 3 ana nedenin ön planda olduğunu söylemek olanaklıdır. Uçak kazası sebepleri için genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapmak olanaklıdır:

  • Mekanik hatalar
  • İnsan kaynaklı hatalar
  • Pilot kaynaklı hatalar

Bu nedenlerden bir tanesi olan mekanik hatalar, uçakların tasarım ve üretim aşamasında ortaya çıkmaktadır. Teçhizat hataları, uçakların sorunlu bir yapıya ulaşmasına neden olmakta, bu ise kazalara sebebiyet vermektedir. Bu hatalara teknisyen kaynaklı uçak kazaları da demek olanaklıdır. Bunun yanı sıra insan kaynaklı hatalar da uçak kazalarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uçuş hareket memurları, hava trafik kontrol personelleri vb. kişilerin sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemesi ya da ihmalkarlık içerisinde olması, uçak kazalarına neden olabilir. Bunun yanı sıra bir diğer etken de pilot kaynaklı hatalardır Yapısı gereği karmaşık olan uçağın kontrolü oldukça zordur ve bu durum, pilot kontrolünden kaynaklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Uçak Kazasında Ölüm Riskini Arttıran Faktörler

Uçak kazalarında ölüm riskini arttıran belli başlı faktörler bulunmaktadır. Uçak kazasında ölüm riski konusunda etkili olan faktörleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Uçak kalkış ve iniş sırasında uyumak
  • Emniyet kemerini takmamak
  • Uçak kalkmadan önce yapılan güvenlik anonslarını dinlememek
  • Uçak içerisinde hostesler tarafından ifade edilen kurallar uymamak

Yukarıdaki hususların tamamı, kaza anında ölüm riskini arttırmaktadır. Bu nedenle uçak kazaları ve uçakta yapılmaması gereken davranışlarla ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir