1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

F-22 Raptor Özellikleri Neler?

F-22 Raptor Özellikleri Neler?
0

F-22 Raptor özellikleri ile günümüzde jet avcı uçakları arasında en çok öne çıkan model konumundadır. Düşük radar izi, hava üstünlüğü odaklı çalışma sistemi ve yüksek görünmezlik sağlayan yapısı ile birlikte ABD Hava Kuvvetleri’nde en çok öne çıkan model olmaktadır.

F-22 Raptor Özellikleri Neler?

F-22 Raptor özellikleri itibariyle günümüz avcı uçakları arasında üstün kabiliyet özellikleri ile öne çıkar. Tek kişilik ve çift motorlu olan model tasarım ve gövde yapısında kullanılmakta olan kompozit malzemeler ile birlikte radar izi tesisleri için düşük görünürlük sunar. Radar izinin düşük olmasını sağlamak için de taşınmakta olan bomba ve füzeler de kanat altında değil, uçağın iç kısmında yer alan özel bölmelerde tutulmaktadır.

1997 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiş olan model 2003 yılından itibaren aktif hizmete başlamıştır. F-22 Raptor radar görüntüsü açısından çok küçük yapıda bir uçak olduğundan düşman hava sahasına çok kolay bir şekilde sızma gösterebilmektedir. Öncü darbe yapmak için de önemli avantajlar sunmaktadır.

Çok yüksek manevra kabiliyetine sahip olan model havada çok kolay bir şekilde hareket edebilmektedir. Uçakta ayrıca itki yönlendirme sistemi de bulunur ve böylece burun kısmı yukarıya bakacak şekilde sabit irtifa kaydedebilmektedir. İtki yönlendirmesi ise jet çıkışlarının yönlendirmesiyle gerçekleşmektedir. Bu özelliği it dalaşı esnasında F-22 Raptor’u üstün kılmaktadır.

GPS kumanda yapısına sahip JDAM’lar ile görev yapabilen model silah yükünü de gövde içinde taşımaktadır. Gövde dışında ise kanat altında iki paylonda harici yakıt tankı ya da bomba taşımayı da yapabilir. F-22 Raptor maliyet açısından oldukça yüksektir ve bu yüzden üretimi sınırlı sayıda yapılmaktadır. Ancak aktif olarak kullanılan modeller ABD Hava Kuvvetleri için çok önemli bir güç oluşturmaktadır.

F-22 Raptor Kullanım Avantajları Neler?

F-22 Raptor kullanımı ile ABD Hava Kuvvetleri önemli avantajlar elde etmektedir. Model düşman hava sahasına çok kolay bir şekilde sızma gösterebilir. Bunun yanında birden fazla hedeflere yönelik yok edici görevler de yapabilir. Gelişmiş entegre avionikleri de yine modeli öne çıkaran detaylar arasında yer alır. Özellikle süpersonik seyir sağlayan performansı uçuşları özel hale getirmeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap