1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

F35 Yazılımı Çalındı İddiası!

F35 Yazılımı Çalındı İddiası!
F35 Yazılımı Çalındı Mı
0

Elemi Geçirildi?

Bugün havacılık sektörü F35 yazılımının Çin hükümeti tarafından çalındığı iddiası ile çalkalandı.

Ünlü ABD haber kanalları F35 savaş uçaklarının Çin tarafından ele geçirildiği iddiası ile gündeme oturdu. ABD ve Avrupa basını yazılımın sızma nedeni olarak yetkili firma Lockheed Martin’i görüyor. Lockheed Martin şirket bünyesinde meydana gelen hatadan dolayı F35 yazılımı sızdırıldı iddiası bir çok ülkeyi sarsacak gibi görünüyor.

Savaş uçağı yazılımları kullanılan yüksek teknoloji ile uçak kontrolünden mühimmat kontrolüne kadar bir çok alanı kapsar. Her ülkenin yazılımı ve uçak üretimi, kendi içerisinde bir takım avantajlar barındırır. Bu avantajların özelliği ve detayları ise farklılık gösterir.

F35 uçakları günümüz teknolojisi ile donatılmış en yüksek kabiliyete sahip modeller arasında yer alıyor. Kullanılan yazılımın sızdırılması gibi bir durumda ise haksız bir teknik donanım elde edilmiş olacak. Bu gibi durumlarda ele geçirilen yazılım bilgilerinin nasıl kullanılacağı ise bilinememektedir.

Avrupa ve ABD basını konu hakkında kesin ifadeler kullandı. F35 Savaş uçağının tüm bilgileri, bilgisayar hackerlerinin eline geçmiş durumda olduğu belirtildi. Üreticiler yazılımlar üzerinde tekrar çalışmaya başlarken, bu olay uçağın maliyetini çok daha fazla artıracak. İngiliz ordusu ve İsviçre ise bu konuda gerekli tüm adımları atmaya başladı.

İngiliz yetkililer F35‘de gerçekleşen güvenlik açığını doğrularken, yazılım sırlarının ne zaman çalındığı ve sistemde ne kadar derinlere girdiği tam olarak bilinmiyor. Lockheed Martin’in, siber saldırı durumlarına karşı iyi korunduğu fakat alt yükleniciler için aynı durumun söylenemeyeceği belirtildi.

Dilerseniz ”Tayvan’lı Hava Yolu Şirketinden Aşk Dolu Uçuş!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir