1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Fidyeci Yüzünden Kilidi Değiştirilen Uçak

Havacılık sektöründe sanki bir film senaryosu şeklinde yaşanmaya devam ediyor. 1971 Yılının Kasım ayında D.B. Cooper takma ismi ile tanınan soyguncu yüzünden Boeing 727’nin kapılarına yeni bir kilit eklendi.

Fidyeci Yüzünden Kilidi Değiştirilen Uçak
0

Dan Cooper ismi ile Portland Uluslararası Havalimanı’ndan 305 nolu sefere bilet alan kişi ile macera başlıyor. Kişi görgü tanıklarının ifadelerine göre kibar, siyah takım elbisesi ve siyah gözlük takan bir beyefendiydi. Biletini nakit ödedi ve siyah bond çantası ile kabindeki 18C koltuğunda yerini aldı. Hatta kalkıştan önce kendisine bourbon ve sodalı bir içecek bile sipariş edecek kadar sakinliğini koruyordu.

Uçuş Northwest Airlines tarafından Boeing 727-51 modeli ile gerçekleşmiştir. Profesyonel Fidyecimiz sakin bir tavır ile uçağın arka kapısında bulunan kabin personeline bir not kâğıdı uzattı. Kabin memuru olaya anlam veremeyerek D.B Cooper’a yaklaştı, o sırada fidyeci ise nazik ve alçak bir ses tonu ile notu okumasını yanında bir bomba olduğunu söyledi. Notta yazılanlar tam olarak bilinmemektedir, çünkü Cooper bu kâğıdı geri almıştır.

Kabin memurunu yanına alarak durumun ciddiyetini kavraması için bombasını ona gösterdi. O dönemin parası ile 200.000 Dolar ve dört adet paraşüt isteğinin olduğunu iletmesini istedi.

Varış noktası Seattle’dı ve apronda onları bekleyen bir yakıt tankeri istediğini de ekledi. Bu Cooper’ın planını aydınlatan detayları ortaya koyuyordu. Uzak mesafelere gidecek yakıt ve izini kaybettirdiğinde kullanacağı yedekli paraşütler…

Donald Nyrop, bu fidye talebini kabul ederek ödemeyi gerçekleştireceğini ve tüm çalışanlara hava korsanının isteklerini harfiyen yerine getirmesini açıkça belirtti.

Taleplerini alan D.B. Cooper tekrardan havalanarak, Puget Boğazı civarında peşindeki uçaklardan kurtulmak için talimatlarda bulundu. Onu takip edebileceği kimse kalmadığında ise uçağın kuyruk kısmında bulunan yedek merdiven kapağını açarak kayıplara karıştı. Olayın arkasından yıllar geçmesine rağmen FBI dava dosyası ile ilgi bir gelişme kaydedemedi.

1972 yılına gelindiğinde ise taklit fidye girişimlerinden dolayı Federal Havacılık İdaresi uçaklara mekanik bir kilit takılmasını ve böylece havada açılmayarak soygun girişimlerine son vermek istedi. Basit ve etkili bir sistem ile geliştirilen kilit hava basıncından dolayı açılamaz bir hal alıyordu. Uçağın yere indiğinde ise kolayca açılmasına olanak sağlıyordu. Bu olayın ardından kilide ise Cooper Kilidi adı verildi.

Yaşanılan olay öylesine profesyonelce düşünülmüş fidye hikayesiydi ki günümüzde bile yer edinmektedir. Ünlü hapishane dizisi Prison Break’te de bu karaktere yer verilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap