1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Filmlerde Gördüğünüzden Farklı Değil – Air Force One

Filmlerde Gördüğünüzden Farklı Değil – Air Force One
0

Amerika Birleşik Devletleri Başkan’ının uçağı olan Air Force One, filmlerde gördüğümüz ihtişamlı tasarımı ile oldukça dikkat çekmektedir. Başkanlık suiti, basın mensuplarına ayrılan özel bölüm, en lüks restoranlarda dahi yiyemeyeceğiniz yemeklerin yapıldığı mutfak ve özel aşçı ekibi. Bunlar her ne kadar filmlere ait görüntüler gibi gelse de gerçekte de Air Force One bundan çok farklı değil. Hakkında film dahi çekilen bu özel uçağa biraz daha yakından bakalım istedik.

ABD tarihinde ilk kez bir başkan 11 Ekim 1910 yılında özel uçak kullandı. Ancak bugün anladığımız anlamda Başkanlık uçağına sahip ilk Başkan Franklin D. Roosevelt oldu. RD-2 olarak belirlenen ve Anacostia DC’deki deniz üssünde bulunan bir Douglas Dolphin amfibi olan bu uçak, dört yolcu için lüks döşeme ve küçük bir ayrı uyku ile modifiye edildi.

Eisenhower Başkan seçildikten sonra uçağı da kendi ihtiyaçlarına göre değiştirildi. Columbine II, Air Force One çağrı işaretini taşıyan ilk uçaktır. Başlangıçta gayri resmi olarak kullanılan isim, 1962’de resmiyet kazandı.

Bildiğimiz Air Force One 2001 Yılından Beri Kullanılıyor

Air Force One uçağı mavi ve beyaz renklerden oluşan ve Boeing firmasına ait bir uçaktır. Başkan için tamamen özel tasarımı ile üretilen bu uçakla ilgili 1997 yılında yapılmış film bile bulunmaktadır.

Aslında Air Force One, ABD Hava Kuvvetlerine ait hava aracının kodudur. Ancak bu kod o kadar sık kullanılmıştır ki bu uçak koduyla anılmaya başlamıştır. Aslında Başkanlık için hazır bulunan ve kuyruk numarası 28000 ve 29000 olan iki jet uçak bulunmaktadır. Bu iki uçaktan Başkan’ın uçuş yaptığı uçak, Air Force One olarak adlandırılır. ABD Başkanı, tüm silahlı kuvvetlerin başı olduğu için başkanın bulunduğu uçak için çağrı işareti değiştirilir ve Hava Kuvvetleri anlamına gelen “Air Force”un yanına “One” eklenerek başkanın o uçakta olduğu vurgulanır.

O dönemki ABD Başkanının ihtiyaçlarına göre tasarlanan uçağın içinde Roosevelt döneminde sandalyeli Roosevelt’i kaldırmak için bir uyku alanı, radyo, telefon ve geri çekilebilir asansör dahil hizmetlerini de barındırdı.

 

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap