1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Gizemli Uçak Vakasının 6. Yılı: MH370

Gizemli Uçak Vakasının 6. Yılı: MH370

featured

Tarih 8 Mart 2020’yi gösterdiğinde dünyayı sarsan bir olay yaşandı. Malezya Havayolları (MAB) uçağı MH370 trajik bir kaza yaptı ve Malezya’nın tarihinde yaşandığı en korkunç olaylardan birine sahne oldu.

Boeing 777-200ER uçağı 239 kişilik yolcu ve mürettebatı ile 2014 yılında, Pekin, Çin Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’ndan rutin hareket etmekte olan rutin uçuşunu gerçekleştiriyordu. Fakat uçak Hint okyanusu üzerinde hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. Kaybolan uçağın bulunması için kapsamlı bir arama çalışmaı başlatılmış olmasına rağmen MH370 uçağına dair hiçbir detay bulunamadı. Söz konusu olayda hayatlarını kaybettiği sanılan kişilerin yakınları, sevenleri ve akrabaları büyük bir şok yaşamıştı.

İyi Geceler MH370

Uçağın kaybolduğu gecede kaptan pilot Zaharie Ahmad Shah ve yardımcı piot Fariq Abdul Hamid kontrolündeki MH370’in 40 dakika sonra KLIA’dan havalanmasının ardından Pekin’e iniş yapması bekleniyordu. Uçak, kalkışından bir saatten daha kısa sürede Vietnam hava sahası üzerinden geçerken Malezya hava trafik kontrolörlerine son çağrısını verdi.

Bu mesaj: “İyi Geceler Malezya… 3-7-0” İşte bu kaybolan Malezya Uçağından duyulan son şey oldu. Uçak, Vietnam topraklarının geçmesinden birkaç dakika sonra MH70 sinyali karardı, ardından radardan kayboldu.

Hava trafik kontrolörleri MH370’in radardan kaybolması üzerinden kod kırmızı (code: red) alarmı verdi ve olayın üzerinden birkaç saat geçmesine rağmen uçağın akıbeti hakkında hiçbir şey öğrenilemedi.

 

Daha sonra şafak vakti, MAB’ın resmi Facebook sayfasında MH370’in kaybolduğunu doğrulayan resmi bir açıklama yapıldı. Kısa sürede dünyanın gündemi haline gelen trajedinin ardından yolcuların yakınları panik ve korkuya kapıldı.

En Uzun Arama

Havacılık tarihinin şimdiye dek yapılmış olan en pahalı araması haline gelen, kayıp uçağı bulma çalışmaları, çok uluslu bir aramaya döndü.

Soruşturmacılar, kayıp uçağın var olduğu sanılan yeri tespit etmek konusunda zorluk yaşadılar. Verilen bilgilere göre yapılan ilk aramalar MH370’in gökyüzünde süzülüşünün ardından 10 saat sonra arama çalışmaları başlatılmıştı. Uçağın düştüğü sanılan yer olarak yapılan ilk arama çalışmaları uçağın yakıtının gitmiş olduğu yere kadar gitmesinin ardından tükenerek düştüğü sanılan yer olarak hesaplanmıştı. Çünkü en ipe sapa gelir ihtimal buydu. Şimdiye dek kayıp bir uçak arama sonuçları asla sonuçsuz kalmamıştı.  Daha önce Air France’nin 446 adlı uçağı 228 yolcu ve mürettebatı ile 2009 yılında Atlantik Okyanusu’na düştüğünde, suyun altındaki enkazı keşfetmeleri 2 yıl sürmüştü.

Malezya uçağına ait 2020 yılında aradan 6 yıl geçmesine rağmen tek bir iz dahi bulunamadı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap