1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Hava Yolları Firmalarına Göre Bagaj Hakları Ne Kadardır? (Kaç Kg?)

Hava Yolları Firmalarına Göre Bagaj Hakları Ne Kadardır? (Kaç Kg?)
0

Her hava yolu şirketinin belirlemiş olduğu kendine özgü bagaj hakları vardır. Bu şirketlerden bazılarının belirlemiş olduğu bagaj haklarından ise şu şekilde bahsedebiliriz:

THY Bagaj Hakkı

THY bagaj taşıma hakkında belirlenen oranlar şu şekildedir:

Türk Hava Yolları, yurt içi promosyon uçuşlarda 15 kg, yurt içi ve yurt dışı olan ekonomi uçuşlarında 20 kg ve business sınıfı uçuşlarında 30 kg şeklinde bagaj hakkı tanıyor.

THY’nin iç hatlar şirketi olan AnadoluJet’in ise Kıbrıs uçuşlarında tanınan bagaj hakkı 20 kg’dır.

Arjantin-Türkiye ve Brezilya-Türkiye uçuşlarında Türkiye üzerinden yapılan aktarmalarında ise 2 adet bagaj hakkı var ve 2 bagajın da her biri tüm sınıflarda 32 kg’dır.

Japonya ve ABD gibi ülkeleri de kapsayan parça bagaj hakkı kapsamında; Business Class sınıfı yolcularının bavul başına 32 kg, Economy Class sınıfı yolcularının ise valiz başına 23 kg bagaj hakları mevcuttur. Bu ülkelere kabul edilen bagaj sayısı olarak 2.

Bebekli yolcuların da parça bavul uygulamasında bebek arabaları bir bagaj şeklinde sayılıyor.

Tüm bu oranlar dikkate alınarak uçuşlarda uygulanacak olan bagaj hakları düzenlenmektedir.

Pegasus Bagaj Hakkı

Pegasus Havayolları’na ait olan bagaj hakları, bilet sınıfına göre değişiklik gösteriyor. Yurt içi Eko Paket uçuşlarında 15 kg, Avantaj Paket uçuşlarında 20 kg, Business Flex Paket uçuşlarında ise 12 kg olarak kabin bagajı ve toplam 15 kg ise uçak altı bagaj hakkı veriliyor. Yurt dışı uçuşlarında ise tüm paketlerin sahip olduğu uçak altı bagaj hakkı da 20 kg, el bagajı hakkı ise aynı: Eko, Süper Eko ve Avantaj paketleri toplam 8 kg ve Business Flex ise 12 kg hak tanıyor. Telefon uygulamasından alınan yurt içi ekstra bagaj kg başına ücreti 4 TL, hava alanında herhangi bir işlem yapılması halinde ise kg başına ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. Yurt dışı uçuşlarında da gittiğiniz ülkeye göre de kg başına ödeyeceğiniz ücret 3 ve 8 € arasındadır.

Atlas Global Bagaj Hakkı

Atlas Global’in iç hat uçuşlarında ücretsiz olarak verilen bagaj hakkı Business sınıfında 30 kg, Ekonomi sınıfında ise 20 kg olarak belirlenmiştir. Dış hat uçuşlarında ise genel olarak Ekonomi sınıfında 30 kg, Business’ta ise 40 kg olarak kabul edilir, ancak bazı ülkeler için 40 – 40 ya da 40 – 50 şeklinde olan rakamlar olarak değişebiliyor.

Emirates Bagaj Hakkı

Dünyada bagaj taşıma hakkı konusunda bonkör hava yollarından biri olan Emirates’in sunmuş olduğu bagaj hakkı ise 20 ve 50 kg şeklinde değişiyor. Emirates, Güney ve Kuzey Amerika’ya uçacak olan yolculara da ikinci bagaj hakkı veriyor. Emirates Business Class sınıfı yolcularına 40 kg bagaj hakkı verirken First Class sınıfı yolcularına 50 kg oranında bagaj hakkı veriyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap