1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havacılığın Geleceği – Elektrikli Uçaklar

Havacılığın Geleceği – Elektrikli Uçaklar
0

Uzun süredir tüm ulaşım araçlarının elektrikli olması tartışılan bir konudur. Hayatımıza otomobillerle giren bu akım, aslında hem petrol fiyatlarının artması hem de daha çevreci bir hayat için çapını genişletmeye başladı. Bazı ülkelerde dizel ile çalışan araçların yasaklanması, elektrikli araçların ardından, elektrikli uçakların da gündeme gelmesini sağladı.

Elektrikli uçakla kesintisiz ilk uçuş 1986 yılında gerçekleşti. Bu yolculuk Abu Dabi’den başladı ve 16 ay sonra yine aynı yerde tamamlandı. Bir güneç paneli, bir elektrik motoru ve 4 büyük pil yardımıyla çalışan bu uçak, başka hiçbir yakıt kullanmadı. Bu uçuş, havacılığın vizyonunu değiştirdi. Elektrikli uçakların emisyonları azaltacağı da bilindiğinden, havacılığın geleceğinin elektrikli uçaklarda olduğunu söylemek mümkün.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre uçak emisyonları dünya sera gazı emisyonlarının yaklaşık %4’ünü oluştursa da bu oranın giderek büyüyeceği tahmin ediliyor. Yolcular açısından da olukça avantajlı olan bu uçuşların ücretlerinin de diğer uçuşlara göre çok daha ucuz olması hedefleniyor.

Ticari Olarak Uçabilecek İlk Uçak için Ciddi Bir Rekabet Var

Daha önce elektrikli uçuşlar gerçekleştirilmiş olsa da ticari olarak bir uçuş henüz yapılmadı. Bunun için daha fazla test uçuşunun yapılması gerekiyor. Bu test uçuşları ile pek çok teknik sorunun çözülüp, elektrikli uçakların kapasitesinin arttırılması biraz daha vakit alacak gibi gözükse de bu amaçla çalışan pek çok şirketin varlığı yine de ümitlerimizi canlı tutuyor.

Şu anda elektrikli uçaklar için çalışan şirketlerin başından Zunum Aero geliyor. 2013’ten beri 10 ile 50 kişilik elektrikli uçaklar üzerinde çalışan bu şirket, şu an için kısa yolculuklar için deneme yapıyor. Yine elektrikli uçaklar üzerinde çalışan bir diğer şirket de Airbus. Yolcu uçaklarında yakından tanıdığımız Airbus da ilk prototiplerini üretilmiş vaziyette.

İsrail merkezli olan elektrikli uçak Eviation Alice, 2015 yılından beri elektrikli iş ve banliyö uçak prototipi üretmektedir. Bu konuda Elektrikli uçak konusunda çalışan ve bahsetmek istediğimiz son şirket ise Wright Electric. Nu şirket şu an için sadece 300 milin altındaki mesafeler için denemeler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap