1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Havacılık Sektöründe Kim Ne İş Yapar ?

Havacılık Sektöründe Kim Ne İş Yapar ?
0

Havacılık sektöründe artan iş hacmi ile birlikte istihdam edilen personel sayısı da günden güne artış göstermektedir. Peki bu sektörde emek veren havacılık personelleri ne iş yapar?

İşte havacılık personelleri ve görevleri;

Pilot : Uçağı kullanan, sevk ve idaresinden sorumlu olan kişidir.

Pilot Nasıl Olunur? Tıklayın!  |  Pilot Maaşları Ne Kadar? Tıklayın!

Kabin Memuru : Uçaklarda gerekli emniyet ve güvenlik uygulamalarından sorumlu,uçakta bulunan yolcuların ihtiyaç ve konforu ile ilgilenen personeldir.

Kabin Memuru Nasıl Olunur? Tıklayın!

Uçak Teknisyeni : Uçakların bakımlarından sorumlu olan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından lisans verilmek suretiyle görevlendirilen personellerdir.

Hava Trafik Kontrolörü :Uçakların  kalkış yaptıktan sonra varacağı havaalanına kadar ki trafiğini düzenleyen personellerdir.

Hava Trafik Kontrolü Nedir? Ne İş Yapar? Tıklayın!

Uçuş Harekat Uzmanı: Uçuşların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için uçuş planlaması yapar ve uçuş sonlanıncaya kadar uçuşu takip eder.

Yetkili Uçuş Doktoru : Uçak mürettebatı ve hava trafik kontrolörlerine yapmış olduğu periyodik kontrollerle uçuşa elverişlilik raporu verirler. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkili kılınmış olmaları gerekmektedir.

Tarayıcı Personel :Havalimanı giriş noktasında yolcu ve yakınlarını X-Ray cihazından geçirmek ve uçak giriş noktasında yolcuların uçuş kuralları çerçevesinde uçağa girişleri sağlamakla görevlidirler.

Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli : Havalimanları ve uçaklarda bulunan elektronih haberleşme,seyrüsefer ve gözetim sistemlerinin bakımı, kontrolü ayarlarından sorumlu personeldir.

AIM Memuru : Havalimanlarında uçuş öncesi ve sonrasında gerekli olan veri ve bilgi akışını kontrol ederek, gerekli olan yerlerde kullanıma sunmakla görevlidir. Pilotlar uçuş hakkında bilgileri AIM memurlarından almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap