1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Havacılık Tarihinin Bilançosu En Ağır Uçak Kazası

Havacılık Tarihinin Bilançosu En Ağır Uçak Kazası
0

Geçmiş, pek çok uçak kazaları ile dolu. Bu uçak kazaları kimi zaman uçakta yaşanan teknik arıza ve aksaklıklar nedeni ile yaşanırken, kimi zaman da görevli olan kişilerin ihmalleri sonucunda yaşanmıştır. İhmal nedeni ile yaşanan kazalarda, ihmal sahipleri ise tarihe hazin bir şekilde adını yazdırmıştır. İşte, uçak kazası nedeni ile havacılık tarihine hazin bir şekilde adını yazdıran kişilerden biri de Van Zantendir. Çünkü Van Zantenin yaptığı büyük bir hata, tam tamına 583 kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor.

KLM Boeing 747-206B Uçak Kazası

27 Mart 1977 senesinde havacılık sektörü, tarihin bilançosu en ağır olan uçak kazasına şahit oluyor. Bugüne kadarki tüm zamanların en ölümcül uçak kazası hikâyesi ise şu şekilde… KLMye ait olan Boeing 747 tipi uçağı kullanmak üzere kokpitte bulunan Van Zanten, kalkışta izin alındığından emin olmadan pistte hazırlanmaya başlıyor. Daha uçak havalanmadan yapılan bu ölümcül hata, insanların hayatlarını kaybetmesinin neden oluyor. Sisin yoğun olduğu bir günde, Los Rodeos Havalanın da sisli hava şartı nedeniyle göz gözü görmüyorken KLM pilotu olan Van Zantenyakıt alma kararı veriyor. Bu sırada, Pan Am isimli uçak da KLM içerisinde bekliyor.

Van Zantenin kullandığı uçak, kuleden talimat alacak ve pist başına gelerek 180 derecelik dönüş ile birlikte kalkışa geçecekti. Aynı anda Pan Am uçağı, aynı yolu kullanarak pistten ayrılacaktı. Dönüş için oldukça dar olan bu pist nedeni ile Pan Am uçağı başka bir taksi yolunu tercih etti. Bu sırada iki uçağın pilotu da kule ile bağlantı kurmakta güçlük çekiyordu. Yaşanan bu iletişim sorununun da etkisi ile iyice sabırsızlanan Van Zanten, daha fazla dayanamadı ve kalkış amacıyla motorlara güç yüklemeye başladı. Dolayısı ile Van Zantenin uçağı hızlanırken aynı ayna ve aynı pistte Pan Am uçağı da bulunuyordu. Havanın çok sisli olması ve iki uçağın da bu sebeple birbirini son anda fark etmesi, facia niteliğinde bir kazanın yaşanmasına neden oldu. 260 km/s hızında olan KLM uçağı hızla Pan Ame çarptı ve böylelikle havacılık tarihinin en büyük kazası yaşanmış oldu.

Van Zantenin yaptığı bu uçak kazası direkt olarak kuralların ihlâl edilmesi ve izinsiz bir şekilde pistte hareket etmesi nedeninden kaynaklanmaktadır. Kule ile irtibat kurmadan, alınması gerekli olan izni almadan kalkış yapmaya hazırlanan Van Zanten, diğer uçakta bulunan kişiler ile birlikte toplamda 583 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap